Lastnik propadajoče portoroške vile nedosegljiv tudi za Občino Piran

Ponedeljkov incident na naslovu Obala 27 v Portorožu, ko so brezdomci razbili še en del ograde, je odprl številna neodgovorjena vprašanja o tem, zakaj propada nekdanja upravna stavba podjetja Droga. Kakšna je odgovornost Občine Piran?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Nekdanja veličastna zgradba v Portorožu je pritegnila pozornost zaradi incidenta, ki se je zgodil v ponedeljek. Po vandalizmu se je porodilo vprašanje, zakaj nekdanja upravna stavba podjetja Droga propada: kje je lastnik in zakaj se nihče ne ukvarja z vzdrževanjem te stavbe, ki je od leta 2008 označena kot arhitekturni in umetniški spomenik.

 

Zakaj vila sredi Portoroža propada?

 

S temi vprašanji smo se obrnili na pristojne institucije, pa tudi na Občino Piran. Stavba nasproti nekdanjega skladišča soli ima že nekaj let novega lastnika, prodajo pa je izvedel Gašpar Gašpar Mišić, takratni direktor Okolja Piran. Vilo je kupil kitajski podjetnik Kai Dai.

Kdo je kitajski poslovnež?

Kai Dai je kitajski poslovnež, znan po svoji vključenosti v različne posle, tudi v Sloveniji. S skoraj 25-odstotnim deležem je največji lastnik slovenske hranilnice Lon,  prek svojega švicarskega podjetja Kylin Group, ki je od maja 2023 v stečaju, piše Necenzurirano.

Kot je poročal Forbes, se Kai Dai ne nahaja v Sloveniji in “ga ne morejo doseči niti njegovi odvetniki”. Na njegovem LinkedIn profilu piše, da je v Londonu, vendar za to ni nikakršnega dokaza, saj z njim nihče ni stopil v stik že od leta 2022.

Business Post je leta 2023 poročal, da je Kai Dai obtožen prevare pri pridobivanju investitorjev za vizume. Po njihovih navedbah je na višjem sodišču eden izmed  investitorjev trdil, da je kitajski poslovnež in ustanovitelj Huawen Fundacije namerno posojal denar, da bi kasneje grozil nezadovoljnim investitorjem.

Tudi Občini Piran ni uspelo stopiti v stik z lastnikom

Kot lastnik vile v Portorožu na naslovu Obala 27 ima ta poslovnež določene obveznosti, ki jih mora izpolniti glede na parcelo, ki jo je kupil. Kot smo že omenili, sta stavba in vrt del kulturne dediščine Slovenije, kar pomeni, da gre za zakonodajno zaščiten prostor.

Glede na to, da njenega lastnik ni v Sloveniji, vila propada in je pogosto tarča brezdomcev ter vandalov, ki uničujejo tako njeno zunanjost kot tudi notranjost. ”Kontaktirati lastnika parcele se je izkazalo za izziv, saj že dlje časa ni odziven na naše poskuse vzpostavitve komunikacije,” so nam odgovorili iz Občine Piran. Kot so še dodali, bo občina še naprej skušala vzpostaviti stik z lastnikom in opozarjala na njegove zakonske obveznosti v zvezi z vzdrževanjem zaščitenega objekta.

Kaj lahko občina stori v primeru, ko ni lastnika?

Kot so nam odgovorili iz občine, glede na to da parcela na naslovu Obala 27 ni v njihovi lasti, nimajo neposrednih pooblastil za poseganje v njeno vzdrževanje. V skladu z zakonodajo je odgovornost za vzdrževanje kulturnih spomenikov primarno na lastniku. ”Kljub temu smo se v zadnjem obdobju, z namenom zagotavljanja varnosti občanov, v sodelovanju s policijo odločili zavarovati objekt z zaščitnimi paneli, da preprečimo nepooblaščen dostop tretjih oseb, kar bi lahko vodilo v dodatno uničevanje nepremičnine.” 

Ob našem obisku na posestvu smo ugotovili, da v stavbi trenutno bivajo trije brezdomci. Pogovarjali smo se z brezdomcem, ki nam je zatrdil, da stoji za ponedeljkovim incidentom. Po njegovih besedah so ograjo podrli zaradi pritiska policije, ki prihaja in moti njihov “red”.

Je portoroška vila res brez vandalov, kot trdijo na policiji? (VIDEO)

 

Občina je dolžna poskrbeti za varnost občanov in si v okviru svojih pristojnosti prizadeva za zaščito tako ljudi kot dediščine.

O korakih, ki jih nameravajo sprejeti, so na občini povedali, da bodo nadaljevali s spremljanjem stanja objekta in izvajali vse ukrepe, ki so v njihovi pristojnosti.
”Prav tako bomo o vseh ugotovitvah obveščali pristojne institucije, odgovorne za nadzor nad zaščitenimi objekti in si prizadevali za čimprejšnjo ureditev stanja,“ so še dodali.

Tudi občani Portoroža so poročali o prisotnosti vandalov, zaradi katerih se ne počutijo varno.

Vprašanja o zadevi smo poslali tudi na Okolje Piran, Zavod za kulturno dediščino, prav tako pa smo zaprosili za komentar nekdanjega direktorja Javnega podjetja Okolje Piran Gašparja Gašparja Mišiča. Odgovore bomo objavili.