Letno v Sloveniji pogrešanih okoli 500 oseb, kaj pa v Istri?

Danes se v Ljubljani odvija mednarodna konferenca o pogrešanih osebah, s posebnim poudarkom na pogrešanih otrocih in starejših osebah. V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 ljudi, vsako leto pa jih je v povprečju prijavljenih okoli 500, so za rtvslo.si pojasnili na Generalni policijski upravi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Največ pogrešanih oseb je odraslih in starejših. Med slednjimi je veliko takih, ki imajo demenco ali druge starostne bolezni, izgubljenih v gorah in oseb, ki so zapustile zdravstvene ustanove. Delež mladoletnih je približno 30-odstotni vseh pogrešanih, pišejo na rtvslo.si.

Koliko je pogrešanih v slovenski Istri? 

Na območju Policijskih postaj Piran, Izola in Koper so v letu 2021 izvedli 61 iskalnih akcij pogrešanih oseb. Ocenjujejo, da je največ pogrešanih oseb starejših od 60 let, sledijo jim mladoletne osebe, v starosti od 12 do 18 let. Med najpogostejšimi vzroki pogrešanja so zagotovo zdravstveni (duševne bolezni, demenca) in nesoglasja v družini ali drugih skupnostih, še pojasnjujejo na Policijski upravi Koper (PU Koper).

Kako ukrepati v primeru pogrešane osebe? 
Policija svetuje, da v primeru pogrešanja, najprej pregledate domače okolje in poizveste pri osebah, ki jih pogrešani običajno obiskuje. “Danes ima večina oseb tudi sodobno informacijsko tehnologijo (mobilne telefone, elektronske naslove, uporabniške račune na različnih spletnih platformah …). Svetujemo, da svojci poskušajo stik vzpostaviti tudi s pomočjo uporabe te tehnologije,” še dodajajo na PU Koper.

Če osebe ne najdete, svetujejo čim prejšnjo prijavo pogrešanja na najbližji policijski postaji, saj je čas odločilen dejavnik pri iskanju pogrešanih oseb, še posebej ko gre za otroke in ranljive skupine. Policija od oseb, ki prijavljajo pogrešanje, poskuša pridobiti čim več informacij, ki so jim v pomoč pri iskanju pogrešane osebe, z iskanjem osebe pa prične takoj, ko izve, da je nekdo pogrešan in je, glede na okoliščine, mogoče domnevati, da potrebuje pomoč. Obenem policija tudi preverja razloge za sum, ali je oseba žrtev kaznivega dejanja in je torej pogrešanje osebe posledica izvršitve kakšnega kaznivega dejanja.