Med turistično sezono (od 1. 6. 2022) je bilo na PU Koper obravnavanih 627 kaznivih dejanj. V tem obdobju je bilo obravnavanih 338 kaznivih dejanj premoženjske kriminalitete , to je za 4 odstotke manj kot v enakem obdobju lani.
“Analize statističnih podatkov preteklih let so pokazale, da se na območju Policijske postaje Piran v času turistične sezone število varnostnih dogodkov z vseh področij policijskega dela poveča za približno 300 odstotkov glede na čas izven sezone,” opisujejo na koprski policijsku upravi.
Policisti policijske postaje Piran so letos med turistično sezono (od 15. 6. 2022 do 31. 7. 2022) obravnavali 147 kaznivih dejanj. V primerjalnem obdobju lani so obravnavali 122 kaznivih dejanj, leta 2020 pa 192. Največji delež obravnavanih kaznivih dejan (kar 90 odstotkov) je s področja premoženjske kriminalitete, prevladujejo tatvine in vlomi. Izstopalo je torej leto 2020, ko se je po prvem epidemiološkem valu veliko število ljudi odločilo dopustovati prav na območju slovenske Istre.
V času letošnje turistične sezone so v piranski občini obravnavali 18 primerov tatvin na plaži. Storilci so izkoristili odsotnost oškodovancev, ko so ti bili v vodi. Do sedaj jim je uspelo preiskati le eno tovrstno kaznivo dejanje. V nekaterih primerih so bili oškodovani za več kot 1000 evrov. Tovrstne tatvine so se pojavljale po celotni portoroški plaži, od Lucije do Pirana.
Kraje električnih koles in skirojev
“Zelo priljubljene tarče tatov so tudi e-kolesa in e-skiroji,” opozarjajo na PU Koper. Do sedaj so obravnavali 16 takšnih tatvin na različnih lokacijah, kot so kampi, plaže, parkirišča pred trgovinami. “Nekatera kolesa so bila ukradena, kljub temu, da so bila zavarovana z verigo oziroma jeklenico,” so dodali. Ob tem izpostavljajo primer roparske tatvine, ki se je zgodila v začetku julija v Piranu, ko je oškodovanka zalotila storilca pri tatvini e-kolesa. Ta jo je odrinil stran od sebe in z ukradenim kolesom zbežal s kraja. Pri tem sta osumljencu sledila dva občana, ki sta nato prek telefona usmerjala policiste, da so ga v nadaljevanju izsledili in prijeli.
Med vikendi nasilništvo
Prav tako so na območju PP Piran v tem času izstopali vlomi v razne poslovne prostore (gostinski lokali, trgovine, kioski …), obravnavali so 11 takih primerov. Poleg kaznivih dejanj s področja premoženjske kriminalitete so predvsem med vikendi (petek in sobota zvečer) izstopala tudi kazniva dejanj zoper javni red in mir oziroma zoper življenje in telo. Tako so piranski policisti v teh obdobjih vsako leto obravnavali več kaznivih dejanj nasilništva, kjer so bili oškodovanci v pretepu lahko ali huje telesno poškodovani, v enem primeru je šlo tudi za poskus uboja, ki je bil uspešno preiskan.
V Izoli in Kopru občutno več vlomov
Na območju policiijske postaje Izola so v turistični sezoni obravnavali 13 tatvin na plaži (podobno kot lani), sedem vlomov v hiše, stanovanja in apartmaje, kjer so storilci kradli denar in zlatnino, tri vlome v gostinske lokale in trgovine, kjer so kradli denar in alkoholne pijače ter pet tatvin električnih skirojev, električnih koles, mopedov in koles z motorjem. “Letos je bilo vlomnih tatvin več kot še enkrat toliko kot lani, pa še ni konec sezone,” pravijo na PU Koper.
Na območju Policijske postaje Koper pa so leta 2021 obravnavali pet tatvin na plaži (odtujene denarnice ali nahrbtniki z dokumenti in gotovina), letos tri. Tatvin na plažah je zanemarljivo malo in med letoma primerljivo. Lani od junija do konca avgusta je zabeleženih 36 vlomov, pet od teh je bilo preiskanih, letos pa med turistično sezono do danes že 49 vlomov, od katerih je bilo preiskanih sedem. “Vlomov je bilo letos že samo do začetka avgusta občutno več v primerjavi z lanskim celotnim poletjem, kar je delno pripisati tudi covid-19 ukrepom v lanskem letu,” še razlagajo na koprski policijski upravi.