Velika noč ni le verski praznik, ampak tudi dan, poln tradicije in običajev. V petek se jajca barvajo v rdečo barvo, ki simbolizira Kristusovo kri, saj je petek dan žalovanja in spominjanja na Jezusovo trpljenje. Prvo rdeče jajce, imenovano čuvarkuća, se shrani do naslednjega leta in velja kot simbol upanja in obnovitve.
Praznovanje z družino in prijatelji
Zjutraj se vse družine zberejo ob slovesnem kosilu, kjer najprej trkajo jajca, kar simbolizira zmago življenja nad smrtjo. Običaj je, da se gostu najprej podari jajce kot znak dobrodošlice, nato pa se sede za mizo in uživa v okusnih jedeh, kot so jagnjetina, potica in druge praznične jedi.
Otroci in Zajček
Za otroke pa je vnedelja elikonočna prav posebna, saj Zajček prinese darila in jih skrije po hiši. Otroci tako uživajo v iskanju darilc, ki običajno vsebujejo čokolado in jajca. To je trenutek veselja, presenečenj in igre, ki še dodatno obogati pomen tega praznika.
Velika noč kot državni praznik
Poleg verskega pomena je Velika noč tudi državni praznik, kar pomeni, da je to dan, ko mnogi uživajo v dela prostemu dnevu, ki je idealen za preživljanje časa z družino in obnavljanje tradicionalnih vrednot. Ta dan nam omogoča, da se povežemo z družinskimi koreninami in poglobimo spoštovanje do vere in skupnosti.
Dan ljubezni, enotnosti in skupnosti
Velika noč 2025 ne bo le religiozno praznovanje, temveč tudi priložnost za slavje in družinske vrednote, ki nas vse združujejo. To je dan, ko se veselo praznuje življenje, upanje in pomlad, ki prinaša novo življenje.