V zadnjih dveh urah so na Santoriniju zabeležili približno 15 potresov, v zadnjih desetih dneh pa jih je bilo več kot 1020 z magnitudo nad 4,0. Tresoč otok naj bi zapustilo že več kot 11.000 ljudi, tako prebivalcev kot turistov.
“Zdržal sem en teden. Ne zdržim več. Ne morem spati in noge se mi tresejo,” je dejal domačin, čakajoč v vrsti za trajekt.
Profesor seizmologije Dimitris Papanikolau je dejal, da še vedno pričakujejo glavni udar.
“Pričakujem potres z magnitudo 6 po Richterjevi lestvici. Takšen potres bi bil 32-krat močnejši od potresa z magnitudo 5,” je dejal.
Opozoril je tudi, da bi lahko potres takšne magnitude sprožil vulkansko magmo. Konec prejšnjega tedna so grške oblasti sporočile, da so senzorji zaznali blago seizmično-vulkansko aktivnost.
“Ugoden scenarij je, da seizmična aktivnost doseže vrh z magnitudo 5,5, skrajni scenarij pa je udar z magnitudo 6 do 6,2,” je dejal predsednik OASP Efthimios Leaks.
Dodal je, da velika Amorgosova prelomnica, ki je povzročila potres z močjo kar 7,6 stopnje po Richterjevi lestvici, ni bila aktivna že 11 let.
Vulkan na Santoriniju je zadnjič izbruhnil leta 1950 in strokovnjaki pravijo, da se bliža čas, ko bi se lahko znova prebudil.
Drugi, podvodni vulkan, je aktiven in je povzročil večji preplah, ker je bližje žariščem potresov.
“Verjamemo, da ima vulkan majhne izbruhe v povprečju vsakih 50 let, tako da smo znotraj časovnega okvira,” je dejal Kostas Synolakis, strokovnjak za naravne nesreče, in izključil večji izbruh, saj se, kot trdi, zgodijo vsakih 17.000 let.