Minuli četrtek so kriminalisti na predlog specializiranega državnega tožilstva na podlagi treh ovadb zaradi suma kaznivega dejanja opravili hišne preiskave, o katerih smo že poročali. Pravni zastopnik občine Izola, odvetnik Bogomir Horvat, je na današnji novinarski konferenci pojasnil, da sta dve ovadbi anonimni, tretjo pa je podal vlagatelj v nepremičnine Aco Kabanica: ”Na podlagi teh ovadb je specializirano državno tožilstvo naložilo policiji da izvede predkazenski postopek v katerem zbira dokaze, ali je bilo storjeno kaznivo dejanje jemanja podkupnine.” Dodal je tudi, da je znotraj prijav, ki jih je bral, veliko neresnic, izmišljenih dejstev in nepreverjenih okoliščin.
”Dejansko bodo sedaj organi končno preiskali vse posle v Livadah, zasegli so dokumentacijo, ki ni tajna, je javna, in bodo lahko na podlagi te dokumentacije ugotavljali, ali so bili ti posli zakoniti ali nezakoniti,” je še povedal Horvat in dodal, da je škoda, ki se dela občinskim organom in županu, dosegla svoj vrhunec z nedavnimi hišnimi preiskavami.
Horvat je še zatrdil, da je občina pri izvedbi javne dražbe in sklenitvi posla ravnala zakonito in transparentno ter da se župan v postopke sestave pogodbe ni vpletal. ”Javna dražba je bila zakonita, saj je bila pravočasno objavljena,” je še dodal.
Markočič je poudaril, da oljčnika na koncu ni prodal in da je odstopil od namere o prekinitvi pogodbe z javnim skladom. Povedal je, da je po javnem razpisu, ki ga je zaradi nameravane prekinitve pogodbe izvedel javni sklad, od podjetja BM21 res prejel aro, a jo je vrnil, saj je bil razpis razveljavljen zaradi napak pri navedbi parcelnih številkah.
Za prodajo oljčnika se tudi kasneje ni odločil, ker, kot je dejal na novinarski konferenci “oljke preveč cenim in spoštujem, da bi jih prodajal po ceni, ki so jo nekateri predlagali.”
Prodajo občinskega zemljišča je leta 2019 z le dvema glasovoma proti podprl občinski svet, pri čemer je Markočič na novinarski konferenci poudaril, da so zeleno luč za prodajo dali tudi občinski svetniki, ki so mu nato očitali negospodarno ravnanje.
Podpisana pogodba se od sprejete na občinskem svetu razlikuje po tem, da je bil na predlog odbora za finance dodan pogoj, da ima občina pravico do ponovnega odkupa, če kupec v treh letih ne pridobi gradbenega dovoljenja in ne začne obljubljene gradnje javnih površin in stanovanj. S tem pogojem se je občina želela zaščititi pred špekulativnim nakupom, je pojasnil župan.