Generalna skupščina Združenih narodov je 25. november razglasila za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami in ga opredeljuje kot: “Vsako dejanje nasilja na podlagi spola, ki je posledica ali ima lahko za posledico fizično, spolno ali psihično škodo ali trpljenje žensk, vključno z grožnjami s tovrstnimi dejanji, prisilo ali samovoljnim odvzemom prostosti, bodisi v javnem bodisi v zasebnem življenju”.
Izraz nasilje na podlagi spola uporabljamo za vse oblike nasilja, ki so posledica neenakosti med spoloma in je usmerjeno proti osebi zaradi njenega spola ali spolne usmerjenosti. V okviru obeležitve tega dne po vsem svetu, do vključno 10. decembra, potekajo dnevi akcij proti nasilju nad ženskami in nasilju na podlagi spola. Nasilje v družini je kaznivo dejanje in se preganja po uradni dolžnosti. Zakon o preprečevanju nasilja v družini (ZPND) določa, da je nasilje vsaka uporaba fizičnega, spolnega, psihičnega ali ekonomskega nasilja enega družinskega člana proti drugemu družinskemu članu oziroma zanemarjanje ali zalezovanje žrtve ne glede na starost, spol ali katerokoli drugo osebno okoliščino žrtve ali povzročitelja nasilja in telesno kaznovanje otrok.
V kolikor ste žrtev nasilja ali ste v svojem okolju zaznali, da nekdo doživlja nasilje, kontaktirajte policijo na številkah 113, 080 12 00 (anonimna telefonska številka) ali katerega od centrov za socialno delo in/ali nevladnih organizacij.
Društvo SOS telefon za ženske in otroke žrtve nasilja – SOS telefon: 080 11 55
Brezplačna modra telefonska številka – Telefon Petra Klepca: 080 1552
TOM – telefon za otroke in mladostnike: 116 111