V ponedeljek, 11. novembra je v Kulturnem domu Izola potekala grafična delavnica za mlade, ki jo je vodil priznani vizualni umetnik Miha Erič. Delavnica je udeležencem omogočila vpogled v zgodovino in tehnike grafike, praktični del pa jih je popeljal skozi ustvarjalni proces priprave in tiska lastnega izdelka.
Ob Svetovnem dnevu mladih in Martinovanju so grafike nastajale v prazničnem duhu in črno-rdečih barvah. Ena izmed udeleženk delavnice pa pravi, da so ji grafike, zlasti s stiliziranimi motivi, od nekdaj pri srcu, zato si je želela tudi sama preizkusiti, kako nastanejo. ”Mentor nas je pobliže seznanil z zgodovino tega likovnega področja in nam na preprost način razložil, kako rokovati z nožkom. Zdaj, ko približno vem, kako vrezovati, da bi dosegla želeno, upam, da bodo pri CKŠP organizirali še kakšno podobno delavnico in nam s tem ponudili dodatno možnost za vajo.”
Razstava v galeriji Salsaverde
Umetniški duh se je nadaljeval 12. novembra, ko so v galeriji Salsaverde razstavili unikatne grafike udeležencev delavnice, ki so navdušile obiskovalce s svojo kreativnostjo in izraznostjo. Na razstavi so umetniki predstavili svoj trud in spretnosti, pridobljene na delavnici, hkrati pa spoznali pomen javnega razstavljanja umetnosti.
Predavanja za dijake
Istega dne so organizirali tudi predavanje za dijake Srednje šole Izola, kjer je Miha Erič predstavil razvoj in pomen grafike v zgodovini ter umetnosti. Dijaki so pridobili znanja, ki jih bodo lahko uporabili pri svojem delu z mlajšimi generacijami.
”S podobnimi dogodkom želimo približali umetnost lokalni skupnosti ter mladim in manj mladim ponudili priložnost, da razvijajo svojo ustvarjalnost in občutek za umetnost”, so zapisali na Centru za kulturo, šport in prireditve Izola, in dodali, da so ponosni na odlično izvedbo.
V Izoli bodo odprli še eno slikarsko razsatvo
Od 15. novembra pa bo izolska galerija Insula odpla razstavo, ki se imenuje ”Blizu … Preblizu …”. Avtor razstave, ki bo na ogled do 28. decembra je Marko Jakša.
Marko Jakše je rojen 1959 v Ljubljani, 1987 je diplomiral na ALU pri Metki Kraševec in pridrl na slovensko slikarsko sceno s metaforami, ki so pervertirale krščansko miselnost, zakoreninjeno v slovenski mitologiji. Po eni strani provokativne in po drugi melanholične slike, ki so se vsebinsko necenzurirano poigravale s čemerkoli, so vedno požele simpatijo in navdušenje.
Otvoritev nove razstave pa bo prirejena danas ob 18.00.