Trumpove trditve
Trump je na svojem družbenem omrežju “Truth Social” večkrat pisal o končanju vojne v Ukrajini:
„Ukrajina in Rusija morata nemudoma prekiniti ogenj. To norost moramo končati. Zelensky želi skleniti dogovor in pripravljen sem mu pomagati.“
Tudi med predvolilno kampanjo je trdil, da bo vojno končal v 24 urah, če bo postal predsednik:
„To vojno lahko ustavim v 24 urah. Zelenskega dobro poznam. Dobro poznam Putina. To bo enostavno.“
Izjavil je tudi, da ima načrt za mir:
„Stopil bom v stik z Zelenskim in Putinom ter se dogovoril. Imam načrt, kako to storiti, vendar še nisem pripravljen razkriti podrobnosti.“
O tem načrtu se bo še razpravljalo, pa tudi o tem, ali se Ukrajina in Rusija z njim strinjata.
Mirovni načrt
Trump trenutno še ni potrdil jasnega načrta za mir, vendar sta se v letu 2024 pojavila dva, ki ju njegova ekipa in on sam najpogosteje navajata.
Glavne točke Kelloggovega mirnega načrta:
Združene države Amerike so novembra 2024 predstavile predloge za mirno rešitev vojne v Ukrajini. Eden od teh načrtov je pobuda generala Keitha Kellogga, ki ga je novoizvoljeni predsednik Donald Trump predlagal za posebnega predstavnika za Ukrajino.
Zamrznitev frontne črte: Predlog predvideva določitev trenutnih položajev strani in vzpostavitev demilitariziranega območja, da se preprečijo nadaljnji spopadi.
Pogajanja in prekinitev ognja: Obvezna prekinitev ognja in začetek pogajanj med Ukrajino in Rusijo.
Članstvo v Natu: Načrt predvideva, da se članstvo Ukrajine v Natu odloži kot del celovitega mirovnega sporazuma, pri čemer bodo varnostna jamstva za Kijev ostala ključni element.
Vrnitev ozemelj: Načrt ne izključuje možnosti vrnitve izgubljenih ozemelj, vendar poudarja, da je to treba doseči le z diplomatskimi sredstvi.
Sankcije proti Rusiji: Predlog predvideva delno omilitev sankcij, če Rusija privoli v pogajanja, in njihovo popolno odpravo po sklenitvi mirovnega sporazuma.
Obnova Ukrajine: Načrt vsebuje uvedbo davka na ruski izvoz energije, katerega prihodki bi se uporabili za obnovo uničene ukrajinske infrastrukture.
Nekateri strokovnjaki menijo, da lahko Kelloggov načrt oslabi enotnost Zahoda pri podpori Ukrajine in okrepi položaj Rusije.
Zemljevid ukrajinsko-ruske vojne na dan 19. 12. 2024. Rusija je zasegla približno 83.000 km2.
Druga možnost
Novembra 2024 je Wall Street Journal poročal o novem načrtu Trumpove ekipe za končanje vojne v Ukrajini.
Glavne točke novega mirovnega načrta:
Določitev trenutnih položajev: Za preprečitev nadaljnjega zaostrovanja je treba določiti trenutno frontno črto med ruskimi in ukrajinskimi silami.
Vzpostavitev demilitariziranega območja: Načrt predvideva uvedbo več kilometrov širokega varovalnega območja, ki bi ga nadzorovali mednarodni opazovalci pod okriljem UN ali OSCE.
Dvostranske zaveze: Ukrajina in Rusija bi se morali dogovoriti o takojšnji prekinitvi ognja, ki bi bila podlaga za začetek mirovnih pogajanj.
Mednarodna podpora: ZDA, EU in druge zainteresirane države bi morale delovati kot porok za sporazum o prekinitvi ognja.
Začasna zamrznitev ozemeljskega vprašanja: V prvi fazi pogajanj je vprašanje vrnitve Krima in nenadzorovanih ozemelj v regijah Doneck in Luhansk odloženo.
Moratorij na članstvo v Natu: Ukrajini se ponudi začasna zavrnitev članstva v Natu (npr. za 20 let), kar bi lahko bil za Rusijo sprejemljiv kompromis.
Postopna odprava sankcij: ZDA in EU so pripravljene razmisliti o postopni odpravi sankcij proti Rusiji, če bo ta izpolnila vse pogoje mirovnega sporazuma.
Ta načrt vzbuja precejšnje pomisleke. Zdi se namreč preveč ugoden za Rusijo in vključuje precejšnje popuščanje Ukrajine, kar bi se lahko razumelo kot priznanje poraza.
Kurska regija 19. 12. 2024. Zasedajo približno 800 km2.
Mirovni načrt Zelenskega in Ukrajine:
Oktobra 2024 je ukrajinski predsednik Volodymyr Zelensky vrhovnemu svetu predstavil „načrt zmage“, strategijo, katere cilj je končati spor z Rusijo do leta 2025.
Glavne točke načrta:
Povabilo v Nato: Ukrajina si prizadeva za brezpogojno povabilo v zavezništvo, pri čemer se zaveda, da je polnopravno članstvo prihodnji cilj.
Krepitev obrambnih zmogljivosti: Načrt predvideva krepitev obrambe s prenosom orožja, razvojem obrambne industrije, izboljšanjem sistemov zračne obrambe in nadaljevanjem operacij v Rusiji.
Odvračanje agresije: Predlaga se celovit nejedrski strateški sveženj za odvračanje, ki bo vključeval zahodne zaveznike, da se pokažejo posledice agresije.
Gospodarsko sodelovanje: Z ZDA, EU in zaveznicami naj bi sklenili sporazume o skupnih naložbah v ukrajinske strateške vire, ki so pomembni za globalno konkurenco.
Krepitev Nata: Po vojni bi lahko ukrajinske vojaške sile okrepile varnost zavezništva in potencialno nadomestile nekatere ameriške sile v Evropi.
Poleg tega načrt vsebuje tri zaupne vloge, katerih podrobnosti niso bile razkrite.
V nemškem časniku Deutsche Welle so opozorili na kritike opozicije in strokovnjakov, ki dvomijo v izvedljivost načrta v navedenem časovnem okviru.
Bi se vojna lahko končala leta 2025?
Po preučitvi želja ZDA po čim hitrejšem koncu vojne in treh glavnih načrtov za zmago je še vedno težko odgovoriti na to vprašanje.
Glavna težava so kompromisi, ki jih ti trije načrti prinašajo: Načrta ZDA sta preveč zavezujoča za rusko stran in zato povzročata nezadovoljstvo javnosti., medtem ko načrt Zelenskega in Ukrajine, nasprotno, sproža vprašanja o realnosti njegove uresničitve.
ZDA še niso odobrile nobenega od teh načrtov, zato se lahko sčasoma spremenijo.
Trenutno z gotovostjo lahko rečemo le to, da bo za vojno med Ukrajino in Rusijo prihodnje leto odločilno.
Avtor: Yevhenii Prokopyk