Istra je za politika zelo nehvaležna. Kar naprej je nekdo nezadovoljen. Kako boste usklajevali različne interese?
Ta del Istre je specifično območje, kjer se prepletajo različni interesi. Ključno je najti ravnovesje in poslušati vse strani, da bi našli rešitve, ki so v prid večini, hkrati pa ohranjajo pristnost našega dragocenega območja.
Tudi v Izoli se, tako kot v vsej Istri, bojite piranizacije (domačini so me naučili, da je to strah pred praznim mestom, ki ga ob koncih tedna zasedajo prišleki, ki so pokupili hiše, stanovanja). Kaj je v času razvoja turizma ob dejstvu, da kupujejo hiše in stanovanja tisti, ki imajo denar, to pa niso domačini, sploh mogoče storiti za njeno avtohtonost?
Prvič slišim za izraz “piranizacija”. Izola je privlačna destinacija, kar je, seveda, pozitivno za turizem, vendar ima tudi druge posledice, še posebej glede stanovanj. Dejstvo, da premožnejši kupujejo hiše in stanovanja, ki si jih domačini ne morejo privoščiti, predstavlja izziv za avtohtonost mesta. Občina mora aktivno pomagati pri reševanju te problematike, na primer z oblikovanjem politike, ki bi omogočale dostopnejša stanovanja za domačine. Le tako bomo lahko ohranili identiteto Izole in preprečili, da bi mesto postalo prazno ali zgolj turistično usmerjeno.
O Vasiliju Žbogarju:
Letnik 1975. Športnik. Jadralec, lastnik treh olimpijskih medalj, dveh srebrnih, ene bronaste. Z jadranjem se je začel ukvarjati z devetim leti in je prvi Slovenec, ki je osvojil olimpijsko medaljo v jadranju leta 2004, bronasto v Atenah. Na letošnjih olimpijskih igrah v Parizu je kot trener vodil irsko jadralno reprezentanco (jadrali so v Marseillu). Poročen je in oče dveh otrok. Letos jeseni je prevzel mandat podžupana v Izoli.
Celoten pogovor si lahko preberete na povezavi:
Vasilij Žbogar: Občani so ključnega pomena za nadaljnji razvoj občine