Morje

Morsko okolje in živež v morju sta neprecenljiva, zato moramo posebno pozornost nameniti ohranitvi in varovanju morskega okolja ter preprečevanju onesnaženja. 

Deli novico s tvojimi prijatelji

Tega se zavedamo tudi na Upravi Republike Slovenije za pomorstvo, zato smo s 1. 1. 2016 po vzoru nekaterih drugih evropskih držav oblikovali posebno notranjo organizacijsko enoto Sektor za varovanje obalnega morja.

Vzpostaviti moramo ravnotežje med ohranjanjem in izboljšanjem življenja, boljšega varovanja okolja, sobivanja pristanišča, industrije in turizma na občutljivem, gosto naseljenem območju skrajno Severnega Jadrana. Gre za plitvo robno morje, ki je s treh strani omejeno s kopnim in je v njem razmeroma malo vode, zato je še posebej občutljivo na ekološke spremembe.

Vse obalne države Jadranskega morja smo zaradi polzaprte lege našega morja še posebej ranljive, zato moramo biti vedno

morje

pripravljeni, da se hitro in učinkovito odzovemo ob morebitnem onesnaženju, predvsem pa, da to v prvi vrsti poskušamo preprečiti.

Na Upravi Republike Slovenije za pomorstvo zato delujemo preventivno »tripartitno«: Kapitanija skrbi za varnost plovbe na morju, Pomorska inšpekcija izvaja nadzor, Sektor za varovanje obalnega morja pa skrbi odpravo posledic nesreč in onesnaženja. V okviru sektorja skrbimo, da bi bila plovba po našem morju vedno varna, tako odstranjujemo trde predmete, mrtve živali in druge odpadke, ki se znajdejo v vodi.

Z uveljavitvijo novele Pomorskega zakonika smo kot novo pristojnost Uprave Republike Slovenije za pomorstvo v letu 2023 prevzeli vzdrževanje objektov za varnost plovbe, ki ga zagotavljamo znotraj Sektorja za varovanje obalnega morja. Poleg tega sektor skrbi tudi za vzdrževanje lastnih plovil, vozil in stavbe »Sinji galeb« na sedežu Uprave Republike Slovenije za pomorstvo v Kopru.

V skrbi za zaščito kopalcev pred nepazljivimi upravljavci plovil postavljamo v poletni sezoni plovke, ki na divjih plažah označujejo kopalne vode. Vse morjeplovce opozarjamo, da plovki niso namenjeni privezovanju, ampak le označevanju področja kopalnih vod.

Naše morje je občutljivo in ranljivo, zato moramo še posebej paziti, da mu z lastnim nepremišljenim početjem ne škodujemo in ga raje manj, vendar preudarno izkoriščamo. Pri tem ne smemo pozabiti, da je morje naša dobrina, zato ga je vredno čuvati.

Bodite pozorni, ko v svoje plovilo točite gorivo. Preverite, če ga točite v rezervoar goriva in ne v rezervoar za vodo. Ko nivo goriva prihaja do vrha rezervoarja, zmanjšajte pritisk točenja, da ne pride do razlitja preko oddušnika.

Odpadke, ki jih med svojo plovbo ustvarite na plovilu, po pristanku odvrzite v za to namenjene zabojnike in poskrbite, da ne bodo končali v morju. S tem boste pripomogli k čistemu morju in varovanju morskih prebivalcev. Posledice današnjih slabih navad, ko veliko, predvsem plastične embalaže, konča v morju, čutijo predvsem morski prebivalci in zaradi teh odpadkov je morje vedno bolj onesnaženo.

Kljub preventivnim ukrepom smo še vedno daleč od zavedanja, da s tem povzročamo nepopravljivo škodo celemu planetu, torej tudi sami sebi. Raje bodite kot morje, ki se neprestano lomi na skalah, pa vendar vedno najde moč, da poskusi znova. Spoštujte morje in njegove prebivalce.

Pripravil: Arturo Steffé