Na današnji dan leta 1990 je bil Nelson Mandela, vodja gibanja za ukinitev južnoafrškega apartheida, izpuščen iz zapora. Zaprt je bil 27 let.
Leta 1994 se je Nelson Mandela, po izobrazbi odvetnik, priključil največji črnski politični organizaciji in tako se je začel njegov boj proti apartheidu. Čeprav so njihovi boji potekali relativno mirno, je bil večkrat aretiran, tudi zaradi izdaje. Čeprav je bil leta 1960 oproščen, so ga naslenje leto spet aretirali, ker je nelegalno zapustil državo, leta 1964 pa je bil z ostalimi člani Afriškega Nacionalnega Kongresa zaradi sabotaže aretiran in obsojen na doživljenjski zapor.
Prvih 18 let je preživel v enem najhujših zaporov v državi, v celici brez postelje in vode, in obsojen na garaško delo. Na vsake pol leta je dobil dovoljenje za pošiljanje in prejemanje pošte, kar je dodobra izkoristil in kar iz zapora vodil gibanje, rezultat je bil znatno izboljšanje sicer nemogočih razmer v zaporu. Kasneje so ga prestavili drugam, in mu odredili hišni pripor.
Leta 1989 je Frederik Willem de Klerk postal predsednik Južnoafriške Republike in takoj zahteval razpad apartheida, ukinil usmrtitve članov Afriškega Nacionalnega Kongesa, 11. februarja leta 1990 pa zahteval izpustitev Nelsona Mandele.
Mandela je tako postal vodja Afriškega Nacionalnega Kongresa in skozi pogajanja dosegel dokončni razpad apartheida. Leta 1993 sta bila z de Klerkom prejemnika Nobelove nagrade za mir, naslenje leto pa je s prvimi svobodnimi volitvami postal predsednik Južnoafriške Republike.
Leta 1999 se je umaknil iz politike, vendar je ostal aktivist in borec za mir in pravico do njegove smrti leta 2013.
Foto: Time