Na današnji dan leta 1889 so odprli Eifflov stolp v Parizu. 300 metrsko mojstrovino je oblikoval Gustav Eiffel, ki je otvoril slovesnost, ki se je je udeležil tudi takratni premier Pierre Tirard.
Leta 1889, ob 100-letnici francoske revolucije, načrtovala mednarodno razstavo in objavila natečaj za spomenik, ki bi ga postavili v središče Pariza. Od vseh predloženih modelov so izbrali Eifflov načrt odprtega kovanega stolpa iz kovanega železa, ki bi dosegal skoraj 300 metrov in bil tako najvišja umetna zgradba na svetu. Gustav Eiffel, znani graditelj mostov, je bil mojster kovinske konstrukcije. Oblikoval je tudi okvir kipa svobode, ki je bil ne dolgo pred tem postavljen v pristanišču New York.
Kritiki so bili skeptični, saj so bili prepričani, da bo konstrukcija kvarila celostno podobo mesta. Eiffel se za to ni dosti menil, in je samo v dveh letih dokončal svoj veliki projekt. Med gradnjo je življenje izgubil le en delavec, kar je bilo takrat izjemno majhno število žrtev za tak projekt. Lahka, zračna zgradba je bila vsekakor tehnološko čudo in je v nekaj desetletjih začela veljati za arhitekturno mojstrovino.
Eifflov stolp je ostal najvišja umetna zgradba na svetu do leta 1930, ko so v New Yorku zgradili Chryslerjev stolpnico. Zanimivo je, da je bil Eifflov stolp leta 1909 skoraj porušen, saj je predelu, kjer je postavljen, potekla zakupna pogodba. Pred rušenjem ga je rešilo to, da so ga uporabljali kot anteno za radijski prenos. Danes ostaja nespremenjen in je še vedno ena glavnih svetovnih turističnih znamenitosti.
Vir: History