Na Hrvaškem danes bojkot trgovin: Nočemo kupovati po takšnih cenah

Na Hrvaškem danes poteka bojkot potrošnikov, kupcev in državljanov. Čeprav je uperjen proti trgovcem, je hkrati sporočilo in opozorilo vladi, da je treba za zajezitev naraščajoče inflacije in nenadzorovane rasti cen storiti veliko več kot širiti seznam izdelkov z omejenimi cenami.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Številna hrvaška združenja za varstvo potrošnikov so opozorila na nezadržno rast maloprodajnih cen od leta 2021, med njimi tudi Center za izobraževanje in informiranje potrošnikov (CEIP), katerega predsednica Tanja Popović Filipović se je zavzemala za bojkot trgovin.

Protest proti potrošništvu

“Za nas je ta državljanski aktivizem ključnega pomena in bojkot je odlično orodje, podpiramo ga in ne bomo kupovali na dan bojkota in nismo delali zalog dan prej,” je dejala Popović Filipović in pozvala državljane k solidarnosti, da bi skupaj poslali sporočilo, “da imajo državljani tega dovolj.”

Čeprav se veliko govori o tem, koliko državljanov se bo odzvalo na bojkot trgovcev in ali se bodo potrošniki in kupci lahko uprli akcijskim ponudbam, ki so jim jih trgovci ponudili prav za današnji dan bojkota, se zdi, da te številke ne igrajo vloge, ker je sporočilo namenjeno trgovcem, pa tudi hrvaški vladi.

Tudi vodja CEIP meni, da izračuni in številke pri tem niso pomembni, saj meni, da državljani ne le trgovcem, temveč tudi vladi sporočajo, “da je treba politiko, ki jo vodi, nujno spremeniti”.

“Kdo lahko navsezadnje spremeni zgodbo o inflaciji? Seveda boljša monetarna politika vlade. Da, to je protest proti trgovcem, a ne nazadnje je sporočilo oblastem, da ne moremo in nočemo kupovati po teh cenah,” je dejala.

bojkot

Ljudje preprosto ne morejo več kupovati po takih cenah, pravi Popović Filipović, prepričana, da se bo bojkot nadaljeval tudi po petku, saj so državljani rekli, da imajo dovolj.

Trgovci čez noč znižali cene za petino

Na vprašanje o tem, da so se skoraj polovici izdelkov na policah trgovskih centrov in trgovin čez noč znižale cene za 20 odstotkov ali več, Popović Filipović odgovarja, da verjame, da se bodo državljani uspeli upreti temu triku trgovcev, ker so jezni in ker to razumejo kot poniževanje.

“Mislim, da se bo državljanska iniciativa nadaljevala, ker so državljani jezni prav zato, ker so zdaj trgovci polovici izdelkov znižali ceno za petino. S tem potrošnike samo žalijo,” je bila ostra.

Nejasni signali vlade

Dejstvo, da je gospodarski minister Ante Šušnjar izrazil podporo državljanom in potrošnikom, ki se podajajo v enodnevni bojkot nakupovanja, da bi pokazali svojo moč, le nakazuje, da se vlada v tem primeru ni čutila poklicane. Čeprav se vsi čudijo, da je minister Šušnjar zadnje dni pozival k bojkotu, od pristojnih niso slišali, da bi kaj storili v zvezi s tem.

bojkot

Pravna svetovalka za varstvo potrošnikov Dunja Maletić, ki glede bojkota ne zastopa nobenega združenja potrošnikov, pravi, da so nekateri trgovci izrabili priložnosti in si tako neupravičeno zvišujejo dobiček.

“Vedeti pa je treba tudi, da mnogi trgovci v tej dobavni verigi niso krivi in ​​si sami niso ustvarili takšnega dobička, temveč so njihovi dobavitelji tisti, ki dvigujejo cene in tako trgovce spravljajo v kot,” je dejala.

Ko zvišujejo cene, seveda trpi potrošnik, pravi Maletić in dodaja, da bi morali državljani svoj upor v prvi vrsti usmeriti proti vladajočim.