Na Hrvaškem načrtujejo ugoden najem zasebnih stanovanj

Hrvaška vlada se je v novem nacionalnem načrtu stanovanjske politike do leta 2030, ocenjenem na več kot milijardo evrov, spopadla tudi s problematiko visokih cen stanovanj in najemnin. Kot eno glavnih točk je tako vanj vključila program ugodnega najema, po katerem bi država v upravljanje prevzela zasebna stanovanja in jih oddajala po nižjih cenah.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Načrt ima po navedbah hrvaškega ministrstva za prostorsko ureditev, gradbeništvo in državno premoženje tri cilje: cenovno dostopno stanovanje, trajnostno stanovanje in prostor v funkciji stanovanja.

Kot so izpostavili na ministrstvu, bo za doseganje teh ciljev treba aktivirati prazne nepremičnine z ukrepi davčne politike in obnovo nepremičnin v lasti države, pa tudi spodbujati dolgoročni najem z ureditvijo kratkoročnega najema in programom dostopnega najema.

Po programu ugodnega najema, ki je namenjen predvsem mladim, bo državna agencija za pravni promet in nepremičninsko posredovanje prevzela v upravljanje zasebne nepremičnine za obdobje treh do desetih let. Njihovim lastnikom bo plačevala tržno najemnino, oddajala pa jih bo po cenah, nižjih od tržnih.

Ob tem bo država lastnikom stanovanj dala pravno jamstvo in jim v dveh delih izplačala celoten znesek najemnine za dogovorjeno obdobje. V program se bodo lahko vključila stanovanja, ki so bila pred tem najmanj dve leti prazna.

Na drugi strani bo država najemnikom jamčila varen najem in zagotovljeno obdobje najema. V programu bodo lahko sodelovali najemniki z nižjimi prihodki od povprečnih oz. ki živijo pod pragom revščine.

Minister za prostorsko ureditev, gradbeništvo in državno premoženje Branko Bačić je pred kratkim izpostavil, da na Hrvaškem zgradijo med 14.000 in 15.000 stanovanj na leto. Da bi to število povečali, v nacionalnem načrtu stanovanjske politike predlagajo dva ukrepa. Prvi je spodbujanje vlagateljev h gradnji stanovanj, drugi pa spodbujanje gradnje stanovanj, ki bi jih financirala država.

Po navedbah ministrstva je na Hrvaškem nenaseljenega 40 odstotkov stanovanjskega fonda oz. 958.000 stanovanj, obenem pa primanjkuje več kot 230.000 stanovanj.

Načrt vključuje tudi sprejetje enostavnejših in hitrejših postopkov za gradnjo družinskih hiš na podeželju, povečali pa bi tudi zmogljivosti v študentskih domovih, da bi sprostili stanovanja v večjih mestih.

Država bo po ocenah ministrstva za izvedbo načrta morala zagotoviti 1,2 milijarde evrov. Dokument bo najprej šel skozi postopek zunanje evalvacije, nato pa v javno obravnavo.

 

Bi lahko novi zakon na Hrvaškem pomenil prodajo praznih nepremičnin?

Naši južni sosedi so septembra napovedali tudi nov davek na nepremičnine. Več o tem tukaj.

Hrvaški nepremičninski davek: plačali ga bodo tudi slovenski lastniki