Kako se nazivi med seboj razlikujejo?
Najpogosteje se srečujemo z nazivi prehranski svetovalec, nutricionist in dietetik. Za pridobitev naziva prehranski svetovalec ali nutricionist je dovolj opravljen tečaj prehrane, dietetik pa je mednarodno priznan naziv, ki ga pridobi oseba z zaključkom študija dietetike (dodiplomski ali podiplomski), zato ga ne sme uporabljati kdorkoli, ki se želi ukvarjati s prehranskim svetovanjem. Dietetik je zdravstveni poklic, zatorej ima poglobljeno znanje klinične prehrane, in če želi delati v zdravstvu, mora opraviti tudi pripravništvo in strokovni izpit, da pridobi še naziv dietetik v zdravstveni dejavnosti, ki ga izdaja ministrstvo za zdravje (tj. potrdilo, da sme izvajati zdravstveno dejavnost). Do tega naziva lahko pridejo tudi tisti, ki so študirali prehrano in ne samo dietetiko. Ne glede na naziv se pred iskanjem prehranskih nasvetov pozanimajte o izobrazbi in tudi praktičnih izkušnjah svetovalca.
Pristranskost in črno-beli pogled na prehranjevanje
Ali vam izbrani prehranski svetovalec po pregledu in pogovoru o vaših prehranjevalnih navadah začne predavati o prepovedanih živilih in prepove uživati vaša najljubša živila? Ali pa mogoče zagovarja samo en način prehranjevanja kot pravilen in zdrav? Zelo malo je situacij, ko se je za naše zdravje koristno izogibati nekaterim živilom (celiakija, alergije na živilo, laktozna intoleranca), vendar je za kaj takega nujna zdravstvena obravnava in nato po potrebi individualna prehranska obravnava pri dietetiku, ki mu klinična prehrana ni tuja. Prav tako ni nobenih znanstvenih dokazov, da bi bile kakršnekoli restriktivne diete boljše za človekovo zdravje kakor vsejeda, raznolika prehrana. Ravno nasprotno – velikokrat lahko take diete izključujejo živila, bogata s hranili in ne vključujejo dovolj raznovrstne hrane, kar lahko v najslabšem primeru ogrozi vaše zdravje. Prehranski svetovalec ne sme setovati pristransko ali po svojem osebnem okusu, če želi nuditi osebi strokovno prehransko svetovanje, brez morebitnega ogrožanja zdravja (tudi duševnega).
Prodaja jedilnikov brez prehranske obravnave
Vnaprej sestavljeni jedilniki se prodajajo samo zaradi enega cilja – hitrega zaslužka. Navadno za promocijo jedilnika svetovalec promovira svoje fit telo in prej/potem slike strank, za katere niti ne moremo vedeti, kako so tak videz dosegle in kako dolgo je ta ”uspeh” trajal. Sporočilo takih slik je, če tako ješ, boš imel tudi ti tak videz. Taki jedilniki ne upoštevajo različnih prehranjevalnih navad ljudi, posameznikovega načina življenja in drugih pomembnih okoliščin, ki vplivajo na dolgoročno vzdrževanje novih navad, katerih cilj je predvsem zdravje in zadovoljstvo posameznika. Če želimo spremeniti lastne prehranjevalne navade, nam ni v nobeno korist primerjanje z drugimi, saj smo si med seboj različni. Za uporaben jedilnik je potrebna individualna prehranska obravnava, kjer nas prehranski svetovalec bolje spozna – naš življenjski slog, kulturo, navade, težave v povezavi s prehrano ipd. ter to v jedilniku upošteva, nam ne obrne življenja na glavo.
S to XY dieto se boš rešil bolezni
Vedeti moramo, da nam je primerna prehrana pri bolezni lahko le dobra (v nekaterih primerih celo odlična) podpora za izboljšanje kakovosti življenja, ne more pa vas kar pozdraviti, saj niti hrana niti določena živila nimata take moči. Tako prehransko svetovanje je potencialno škodljivo, saj lahko resno bolnim ljudem nevede ogrozimo zdravstveno stanje.
Če imaš kakšno vprašanje, me najdeš na:
- E-naslov: dajana.dietetika@gmail.com
- Instagram: jem.z.glavo