Posnetek povzročil ogorčenje
Po objavi videoposnetka na družbenem omrežju Reddit, ki prikazuje skupino mladih, kako sredi stanovanjskega naselja na Markovcu v Kopru proti blokom večkrat izstrelijo novoletno pirotehniko, so se na dogodek odzvali tudi na Policijski upravi Koper. Potrdili so, da so s primerom seznanjeni in da so policisti že ukrepali.
Po navedbah policije so bili policisti v času dogodka na kraju, vendar so se udeleženci pred njihovim prihodom razbežali. Policija je prejela prijavo zaradi suma kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, saj je ena izmed izstreljenih raket zadela steklo balkonskih vrat in ga razbila. Na podlagi razpoložljivega videoposnetka bo v prihodnjih dneh sledila identifikacija vpletenih in ustrezni postopki, so napovedali.
Posnetek si je v nekaj urah ogledalo 136.000 ljudi
Kot je razvidno s posnetka, je skupina mladih pirotehnična sredstva namerno usmerjala neposredno proti oknom in balkonom stanovanjskih blokov. Videoposnetek je v zelo kratkem času požel veliko pozornosti – v nekaj urah je zabeležil približno 136.000 ogledov in več kot 600 komentarjev. Na policiji so potrdili, da se je dogodek zgodil na silvestrovo, kmalu po polnoči.
Ker so policisti pri zbiranju obvestil ugotovili tudi razloge za sum kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, nadaljujejo zbiranje dokazov tudi v tej smeri.
Raketa priletela na balkon in poškodovala steklo
Na dogajanje se je odzval tudi prebivalec Markovca, ki se je obrnil na uredništvo spletnega portala Regionalobala. Povedal je, da je ena izmed raket priletela na njegov balkon in poškodovala steklo. Po njegovih besedah se je skupina mladih na tem območju zbirala že več dni, vrhunec pa je bilo silvestrsko dogajanje, ko so rakete usmerjali proti stanovanjskim prostorom. Ob tem je izpostavil, da ima razbito balkonsko steklo velikosti približno 2 × 2,5 metra.
Ob tem je dodal še primerjavo s preteklostjo: na Markovcu živi že štiri desetletja in se spominja obdobij, ko je bilo pokanja bistveno več, vendar naj bi takrat kljub temu obstajalo več spoštovanja, saj niso povzročali materialne škode, kot se dogaja danes.

Policija: Uvedli smo poostrene nadzore
Na Policijski upravi Koper so ob tem poudarili, da so se zaradi povečanih kršitev, povezanih s pirotehniko, intenzivno lotili tako represivnih kot preventivnih dejavnosti. V začetku decembra so vodje policijskih okolišev na vseh osnovnih šolah izvedli preventivne aktivnosti v okviru akcije »Bodi zvezda, ne meči petard«, ob koncu decembra pa tudi več poostrenih nadzorov.

Poostreni nadzori so bili usmerjeni predvsem na območja, s katerih so prejeli največ prijav občanov – med drugim na Markovec, Bonifiko, v središče Kopra, Ankaran in Škofije.
V času praznikov zasegli 852 pirotehničnih izdelkov
Od božiča do konca tedna so policisti na območju Kopra obravnavali tri polnoletne kršitelje, zoper katere so uvedli postopke o prekršku, štiri kazensko neodgovorne otroke, za katere je bil postopek ustavljen in o dogodkih obveščen center za socialno delo, ter 16 mladoletnikov, zoper katere so bili podani obdolžilni predlogi na oddelek za prekrške Okrajnega sodišča v Kopru, hkrati pa je bil obveščen tudi center za socialno delo.
Skupno so v obdobju od božiča do včeraj na območju Policijske postaje Koper obravnavali 23 primerov. V tem času so zasegli 852 pirotehničnih izdelkov kategorij F2 in F3, katerih glavni učinek je pok, njihova posest pa je prepovedana.
Na policiji opozarjajo, da so policisti v tem obdobju izvajali več nadzorov, vendar se v praksi pogosto dogaja, da se mladoletniki ob prihodu policistov s kraja razbežijo.

V Izoli razstrelili kabino javnih sanitarij
Med obravnavanimi dogodki izstopa tudi primer iz Izole, kjer so policisti 1. januarja prejeli obvestilo, da je bila petarda odvržena v kabino javnih sanitarij. Pri tem se je porušil del strehe, poškodovana so bila tudi vrata, skupna materialna škoda pa znaša približno 1.200 evrov. Policisti o dogodku še zbirajo obvestila.
Piranski policisti so istega dne med nadzorom zasegli večjo količino pirotehnike tudi v Luciji. Na parkirišču pred zdravstvenim domom so obravnavali štiri mladoletnike, stare 11 in 12 let, pri katerih so našli skupno 374 kosov pirotehničnih sredstev ter doma izdelano pirotehnično sredstvo, ki naj bi ga izdelal njihov prijatelj.
V Izoli so policisti zasegli še 383 kosov pirotehnike pri 15-letniku. O dogodku je bil obveščen njegov oče, ki je prišel na kraj postopka.





