Na ministrstvu 45 prošenj za podražitev domov za starejše: So med njimi tudi obalni?

Na ministrstvu za solidarno prihodnost, ki podaja soglasje k dvigu cen v posameznem domu za starejše osebe, so prejeli 45 vlog za podražitev. Preverili smo, ali so med njimi tudi obalni domovi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Na pristojno Ministrstvo smo posredovali dokumentacijo za Izredno uskladitev cen storitev institucionalnega varstva,” nam je potrdila Romina Zajc, direktorica Doma upokojencev Izola. V kolikor bo novo predlagana cena odobrena, se bo akontativna cena osnovne oskrbe I, ki je na dan prvega julija letos znašala 23,33 evrov, s prvim novembrom spremenila na 24,92 evrov na dan. “Predlagano Izredno uskladitev cen, pa smo izračunali na podlagi prejetega obvestila in tabele s strani Ministrstva za solidarno prihodnost,” nam je še pojasnila Zajčeva.

Tudi Neva Tomažič, direktorica Obalnega doma upokojencev Koper nam je odgovorila, da so na ministrstvo posredovali predlog nove izredne uskladitve cene socialnovarstvenih storitev s prvim novembrom, na soglasje še čakajo. Izredna uskladitev cene je bila v njihovem domu sicer že letos prvega julija, razpon cen je pri njih od 23,21 evrov na dan za oskrbo I, do 37,65 evrov na dan za oskrbo IV.

Marinela Šavle Reščič, direktorica lucijskega Centra za starejše občane Lucija, nam je pojasnila, da v prihodnjih mesecih podražitve ne načrtujejo. Zadnji dvig cene oskrbnega dne so sicer v Luciji imeli s prvega julija letos, in sicer za približno tri odstotke.  Osnovna cena v dvoposteljni namestitvi s skupnimi sanitarijami tam znaša 29,57 evrov na dan.

Na ministrstvu za solidarno prihodnost, ki mora dati soglasje k dvigu cen v posameznem domu, so za N1 povedali, da so v začetku oktobra prejeli 45 vlog (v Sloveniji je okoli 110 domov za starejše). Za soglasje ministrstva za dvig cen so lahko prosili tisti, ki so v prvem polletju s storitvijo ustvarjali izgubo, ali tisti, ki glede na lastno oceno prihodkov in odhodkov v drugem polletju pričakujejo izgubo.