Na morju teorija ne zadošča

Pred nekaj dnevi je na družbenem omrežju eden izmed najuspešnejših slovenskih jadralcev in olimpijec Tomaž Čopi izpostavil problematiko pridobivanja potrdil o usposobljenosti za voditelja čolna na podlagi opravljenega izpita. “Plačaš 55 euričev, greš mogoče na kakšen mini teoretičen tečaj ali pa sploh ne,” je zapisal Čopi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Zadnje dni spet poslušam kako je povečanje povpraševanja po opravljanju izpitov za upravljanje s čolni, jadrnicami (do 24m) na morju. Iz uprave za pomorstvo pravijo, da zato, ker je danes do plovila lažje finančno priti. Verjetno res. V Sloveniji se cedita med in mleko pa navali narode na JAHTE! Jaz pa še vedno pravim, da predvsem zato, ker je do njega relativno enostavno priti! Plačaš 55 euričev, greš mogoče na kakšen mini teoretičen tečaj ali pa sploh ne,” je Tomaž Čopi kritičen do sistema pridobivanja potrdil, ki od kandidatov zahteva zgolj teoretično znanje.

Oseba, ki želi upravljati čoln dolžine do 24 metrov za osebne namene, mora pridobiti potrdilo o usposobljenosti za voditelja čolna, ki ga izda Uprava RS za pomorstvo. Potrdilo lahko pridobi oseba, ki je dopolnila 16 let. Izpit za čoln je obvezen tudi pri najemu plovila. Za pristop k izpitu je potrebno plačati 54,50 evra. Stranka vloži pisno prijavo na Upravo RS za pomorstvo, ki ji določi rok za opravljanje izpita.

Izpitni program za voditelja čolna obsega naslednje predmete: pravila o izogibanju trčenj na morju oziroma pravila o plovbi na notranjih vodah, druge pomorske predpise, druge predpise o plovbi na notranjih vodah, osnove navigacije, osnove motoroznanstva, mornarska dela in veščine ter prvo pomoč. Sestavljen iz teoretičnega in praktičnega dela. Teoretični del se opravlja ustno, praktični del izpita pa obsega preverjanje obvladovanja mornarskih del in veščin, ki pa ga komisija ne preverja na morju, pač pa v sklopu teoretičnega dela.

“Pol pa se začnejo dogajati čuda na morju! Seveda vse je odvisno od sreče, ki pa je na nenavadno visoki ravni,” še dodaja Čopi, ki poudari, da mnogo ljubiteljev jadranja vendarle pred odhodom na morje na lastno pobudo opravi tečaj jadranja, na katerem pridobijo dodatna znanja na področju upravljanja jadrnice, izplutja in vplutja v marino, sidranja, poznavanja vetrov, navigacije, pravil obnašanja na morju … “Tega je v bistvu veliko več kot pa greš delat izpit za avto,” še povzame Čopi, ki pozdravlja odločitev vseh, ki se na morje podajo odgovorno.