Razvoj IKT sektorja na obali poganjajo uspešna podjetja, kot so Actual, Dinit in Emigma. Slednja je v začetku letošnjega leta prevzela najstarejše IT podjetje na obali 3 Port, kar predstavlja pomemben korak h konsolidaciji znanja, izkušenj in kadrov v regiji.
Actual in Dinit sta znana po svojih prispevkih k razvoju programske opreme in digitalizaciji procesov, medtem ko Emigma, z okrepljenimi zmogljivostmi po prevzemu 3 Porta, stremi k razvoju celovitih digitalnih rešitev za industrijo, logistiko in turizem.
Tehnološko podjetje Dinit, ki je usmerjeno v ponujanje storitev za finančno industrijo, je bilo ustanovljeno 2008 in zaposluje okoli 100 ljudi.
“Veliko sodelujemo z lokalnimi podjetji na vseh področjih dobavne verige, vpeti smo v projekte in iniciative Univerze na Primorskem, podpiramo pa tudi druge lokalne pobude, namenjene razvoju inovativnega potenciala lokalnega okolja. V teh dneh se ravno končuje projekt Eno morje idej, Javnega zavoda za spodbujanje podjetništva Občine Izola, kjer smo glavni sponzor projekta,” je dejal direktor podjetja Primož Patru.
ACTUAL I.T., kot največje IKT podjetje obalne gospodarske regije, je del mednarodne skupine in prepoznan kot privlačen, zanimiv in družbeno odgovoren delodajalec. Poslovni model podjetja temelji na sodelovanju s partnerji, še posebej lokalnimi.
“Tako strateško sodelujemo z družbama Dinit in Emigma v skupnih projektih. V ACTUAL I.T. se lahko pohvalimo tudi s kompetenčnim centrom za umetno inteligenco, ki zagotavlja pospešen razvoj regije in potrebo po dodatnih strokovnjakih,” je dejal direktor podjetja, Igor Hostnik.
»V Emigmi verjamemo v moč sinergij, povezovanje podjetij, izobraževalnih institucij in lokalnih skupnosti. Pri tem nimam v mislih zgolj projektnega povezovanja, pač pa predvsem strateško, ki mora biti ciljno naravnano. Naša vizija je, da slovenska obala postane tehnološko središče, ki ne bo zgolj sledilo globalnim trendom, temveč jih bo tudi soustvarjalo,« je povedal Mitja Vatovec, direktor podjetja Emigma.
Za dolgoročni uspeh sektorja je ključnega pomena podpora lokalnih izobraževalnih institucij. Univerza na Primorskem, zlasti Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije (FAMNIT) ter Fakulteta za management, igrata dvojno vlogo. Po eni strani ustvarjata strokovno usposobljene kadre, ki jih potrebujejo podjetja, po drugi strani pa razvijata raziskovalne projekte, ki jih podjetja lahko preoblikujejo v komercialne izdelke.
Univerza sodeluje s podjetji pri razvoju inovacij na področju umetne inteligence, kibernetske varnosti in digitalnih transformacij. Takšna sinergija omogoča obojestransko rast – podjetja pridobivajo inovativne rešitve, univerza pa krepi svojo raziskovalno vlogo.
“Na Fakulteti za management deluje Center za razvoj in prenos znanja, čigar poslanstvo je spodbujanje komercializacije univerzitetnega znanja, vzpostavljanje raziskovalno-razvojnega sodelovanja ter iskanje ustrezne infrastrukture za razvoj novih znanj in raziskave. V centru podpirajo raziskovalce in študente pri razvoju njihovih idej in zaščiti njihovih izumov, so pa tudi stična točka za podjetja, ki iščejo priložnosti za tehnološko, projektno in drugačno sodelovanje z univerzo,” je pojasnil dr. Armand Faganel, prodekan za zagotavljanje kakovosti in publiciteto na Fakulteti za management.
Po njegovih besedah predstavnike podjetij iz IKT sektorja zelo zanima sodelovanje z univerzo, njenimi raziskovalci in študenti. Skupaj z njimi pripravljajo projekte, na katerih študentje spoznavajo dejansko okolje.
Z intenzivnim razvojem IKT-sektorja, ki ga poganjajo močni igralci in podpirajo akademske institucije, slovenska obala dobiva tretji gospodarski steber. Kombinacija lokalne podpore, raziskovalne odličnosti in podjetniške inovativnosti ima potencial, da regijo postavi na zemljevid kot tehnološko središče z mednarodnim ugledom.