Na sodišču v Splitu zaslišali nekdanjo partizanko, 101-letno Vjero Andrijić

Nekdanja partizanka Vjera Andrijić je ponovno pričala na okrožnem sodišču v Splitu. Pri 101 letih je prispela v spremstvu svojega odvetnika, znanega zagovornika Anteja Nobila. Pričevanje je bilo povezano z dolgotrajnimi preiskavami dogodkov v Širokem Brijegu, ki se nanašajo na morebitna kazniva dejanja, storjena pred več kot 80 leti.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V neverjetni formi, tako fizično kot psihično, se je v ponedeljek pred preiskovalnim sodnikom splitskega okrožnega sodišča pojavila 101-letnica iz Splita, nekdanja partizanka,  Vjera Andrijić, so zapisali na portalu Dalmacija danas.

In tovarišica Andrijić, kot sama želi, da ji rečejo, je morala že drugič priti na tožilstvo, da bi dala uradno izjavo o dogodkih pozne zime in zgodnje pomladi 1945 …

Poboj frančiškanov iz Širokega Brijega

Splitsko državno tožilstvo namreč že nekaj časa preiskuje primer poboja 12 frančiškanov iz Širokega Brijega, ki naj bi se zgodil ob koncu druge svetovne vojne. Poskušajo priti do odgovornih za ta vojni zločin, čeprav je zdaj že precej gotovo, da so vsi, ki so bili morda vpleteni v pokol, že pokojni.

A kakorkoli že, pravila je treba upoštevati, zato je bila Vjera Andrijić, potem ko je javno dala izjave kot neposredna očividka vojnih dogodkov na tistem območju, zaslišana kot priča.

Danes še vedno stoji za tem, kar je povedala pred kamero, pa tudi na neformalnem zaslišanju pred DORH. Tako je pred preiskovalnim sodnikom, medtem ko je bil Anto Nobilo, odvetnik iz Zagreba (kot nekdanji prvi tožilec je nekoč vodil postopek proti Andriji Artukoviću), njen zaupnik, povedala vse, česar se je spomnila iz tistih daljnih časov pred 80 leti.

Bolničarka v dalmatinski brigadi

Kot pripadnica sanitetne enote Prve dalmatinske brigade, bolničarka, ki ni sodelovala v dogodkih na fronti, se je spominjala, kako je bil Široki Brijeg popolnoma prazen, ni bilo ljudi. Razen v frančiškanskem samostanu, iz katerega se je slišalo silovito streljanje.

Nekdanja bolničarka Prve dalmatinske brigade je povedala, da njena enota, niti druge partizanske enote na tem območju, med celotno vojno niso porušile ali napadle niti enega sakralnega objekta, samostana ali cerkve. Tudi samostana v Širokem Brijegu niso smeli napasti s topniškim orožjem, temveč so ga morali osvojiti s pehoto.

Glede na to, kar je videla, je bilo po skoraj 24 urah izmenjave ognja ujetih približno ducat menihov. V samostanu so imeli mitraljez, je včeraj uradno povedala in dodala, da meni, da v bojih ni bil ubit nihče od redovnikov, in ne ve, kaj se je z njimi zgodilo po ujetju …

andrijič

O dogajanju spregovorila na televiziji

Andrijić je bila na državnem tožilstvu prvič zaslišana 28. februarja. Na intervju so jo povabili, potem ko je v oddaji Vide TV spregovorila o partizanskem zavzetju Širokega Brijega.

»Bil je boj, nismo se borili z ničemer, ampak s cerkvijo, in dokler cerkev ni padla, dokler duhovniki niso nehali streljati iz cerkve, Široki Brijeg ni padel, bila je noč. To sem videla na lastne oči,« je v oddaji povedala Andrijić.

»Naši so vdrli v cerkev, seveda so jih ujeli, to so bili duhovniki, ki so streljali z zvonika. Ujeli smo pet ali šest duhovnikov, kolikor jih je bilo, vsi so bili, hvala bogu, v svojih oblačilih. Imeli so tistega Jezusa Kristusa in mitraljez v rokah,« je dodala.

Odvetnik: Nesmiselna preiskava

Po pričanju Vjere Andrijić, je postopek komentiral odvetnik Anto Nobilo in izjavil, da je preiskava popolnoma nesmiselna.

»Minilo je 80 let. V kazenskopravnem smislu ta postopek nima nobene utemeljitve. Menim, da je kvalifikacija dejanja popolnoma napačna in da se ne sme voditi noben nadaljnji postopek,« je dejal Nobilo in izrazil upanje, da Vjera Andrijić ne bo več poklicana na zaslišanje.