Načrtovanje otrok po 35. letu in zamrzovanje jajčec

Ali načrtujete otroke in družino? Strokovnjaki opozarjajo, da plodnost s starostjo upada, in poudarjajo pomen testov rezerve jajčec ter možnost zamrzovanja jajčec, ki pa v Sloveniji ni dovoljeno. Postopek lahko izvedete v tujini, je pa precej drag in uspešnejši pri mlajših ženskah. 

Deli novico s tvojimi prijatelji

 

6 stvari, ki jih morate vedeti, ko načrtujete družino

Dr. Helen O’Neill, profesorica reproduktivne medicine, opozarja na šest ključnih dejstev, ki so pomembna za načrtovanje družine. Zaradi finančnih težav in neprimernih življenjskih okoliščin se mnoge ženske odločajo za materinstvo pozneje, vendar biološka dejstva o plodnosti ostajajo nespremenjena. Do 30. leta ženske v enem ciklu naravno zanosijo s 25 % verjetnostjo, pri 30. letu ta pade na 20 %, pri 40. letu pa kar na 5 %.

Zunajtelesna oploditev (IVF) in zamrzovanje jajčec nudita dodatne možnosti za zanositev, vendar postopek ni preprost in zahteva natančno načrtovanje ter informiranost. Pomembno je razumeti, da se uspešnost teh metod s starostjo prav tako zmanjšuje. Zato strokovnjakinja poziva ženske, naj pridobijo informacije o svojih plodnostnih možnostih in jih vključijo v svoje življenjske načrte.

Napredek na področju reproduktivne medicine omogoča več izbire, vendar je izjemno pomembno, da se ženske o možnostih in omejitvah pravočasno poučijo ter se posvetujejo s strokovnjaki. Načrtovanje otrok naj temelji na realnih dejstvih, da se ženske izognejo morebitnim razočaranjem in povečajo možnosti za uspešno zanositev.

otrok

1. Starost, pri kateri načrtujete otroka, igra pomembno vlogo

Če načrtujete otroka in ste stari manj kot 35 let, je za vas in vašega otroka najbolje, da uživate čim manj alkohola ali pa se mu popolnoma odrečete. To je še posebej pomembno v času, ko poskušate zanositi, saj si tako zagotovite najboljše možnosti. Izogibajte se tudi kajenju oziroma uživanju tobaka in konoplje, saj tudi ti dve substanci negativno vplivata na vašo plodnost. 

Če ste že eno leto neuspešni pri zanositvi, strokovnjaki priporočajo, da obiščete zdravnika. “Če imate zdravstvene težave, ki lahko vplivajo na vašo plodnost, kot je endometrioza ali policistični jajčniki, pa je dobro, da že po šestih mesecih poskušanja zanositve obiščete zdravnika,” pravi O’Neill.

Zakaj je težje zanositi po 35. letu? Za to je kriva sprememba v količini in kakovosti vaših jajčec. Po 35. letu ženske hitreje izgubljajo jajčeca, hkrati pa upada tudi njihova kakovost. Tako obstaja manjša verjetnost za uspešno zanositev, poleg tega pa večje tveganje za zaplete, kot so splav, gestacijski diabetes in genetske bolezni otroka, kot je Downov sindrom.

otrok

2. Kakovost vaših jajčec

Kakovost in velikost jajčec se razlikuje od ženske do ženske. Prav tako ne moremo točno določiti, kdaj bodo vaša jajčeca začela upadati. “To je tudi deloma razlog, zakaj nekatere ženske lahko zanosijo pri 40 letih brez kakršnekoli pomoči, medtem ko se druge pri 20 letih trudijo zanositi,” pravi strokovnjakinja. 

Za najnatančnejši in najmanj invaziven pregled rezerve jajčec se je trenutno najbolje testirati s testom antimullerjevega hormona (AMH). Pri tem testu gre le za odvzem krvi. Hkrati lahko opravite še notranji pregled jajčnikov, da dobite oceno števila jajčec

Na plodnost vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so vaša teža, stanje maternice (npr. polici ali endometrioza) in vaše splošno zdravje.

3. Prekinitev hormonske kontracepcije

Po prenehanju uporabe hormonske kontracepcije naj bi se vaš menstrualni cikel vrnil v naravno stanje, saj ni dokazov, da dolgotrajna uporaba kontracepcijskih tablet vpliva na plodnost. To pa ni vedno tako preprosto ali hitro

Čeprav zdravljenje neplodnosti pomaga mnogim ženskam, ni vedno uspešno. Pri ženskah, mlajših od 35 let, je možnost rojstva živega otroka po zanositvi 32 %, medtem ko je pri ženskah, starejših od 43 let, ta možnost zmanjšana na 5 %.

otrok

4. Zamrznitev jajčec

Priporočljivo je, da ženske čim prej razmislijo o zamrznitvi svojih jajčec, če načrtujejo otroka po 35. letu. Pogosto se ta proces obravnava kot zadnja priložnost za ženske po tem letu. Poleg tega je verjetnost uspeha manjša, kadar se ženske za to možnost odločijo šele v poznih 30. ali 40. letih. 

5. V Sloveniji si tega ne morete privoščiti

Zamrzovanje jajčec je pravzaprav velika odločitev in zahteva tehten premislek, čeprav se sliši kot dobra rešitev. Poleg tega pa je v Sloveniji zaradi osebne volje zamrzovanje jajčec prepovedano. Jajčne celice lahko zaradi tega zamrznejo le ženske, ki jim grozi, da bodo zaradi določenih bolezni, radiološkega zdravljenja ali kemoterapije postale neplodne

Zdrave ženske lahko zamrzovanje jajčec tako opravijo le samoplačniško v tujini, strošek za to pa je precej visok. Na primer v Veliki Britaniji je cena enega cikla zamrzovanja jajčec okoli 4.700 evrov

6. Težave po porodu

Tudi v primeru, da ste že imeli uspešen porod, se lahko pojavijo težave pri naslednjem oziroma pri naslednji zanositvi. Sekundarna neplodnost prizadene okoli 5 % prebivalk Združenega kraljestva in je lahko posledica starosti, zapletov v prejšnji nosečnosti ali zdravljenja. Vsekakor je vredno poiskati pomoč, če že dlje časa poskušate zanositi, in ne pozabite, da to ni nepogost pojav. 

otrok

Razumevanje lastne plodnosti in strokovna pomoč

Če povzamemo, veliko dejavnikov vpliva na plodnost žensk in njihove možnosti za zanositev. Tudi če imate tehtne razloge za poznejše načrtovanje družine, dejstva o plodnosti ostajajo nespremenjenamožnosti za naravno zanositev se s starostjo bistveno zmanjšujejo, še posebej po 35. letu. 

Napredki v reproduktivni medicini ženskam sicer ponujajo nove možnosti za ohranjanje plodnosti in kasnejšo zanositev, vendar to niso vedno preproste, hitre ali brezplačne rešitve in vam lahko prinesejo več preglavic kot rezultatov. Tako je razumevanje lastne plodnosti ključno za pravočasne odločitve, tako glede načrtovanja družine kot uporabe medicinskih možnosti za ohranjanje plodnosti.

Strokovnjaki svetujejo, da ženske redno spremljajo svoje reproduktivno zdravje, pravočasno poiščejo strokovni nasvet in se zavedajo realnih omejitev plodnosti, da bi lažje načrtovale svojo prihodnost in bi sprejemale boljše odločitve glede življenja in družine. 

Avtor: Ingrid Kozamernik