S fotoobjektivom smo se pravkar sprehodili ob slovenski obali in naleteli na nič kaj privlačno sliko slovenskega morja. Rjava sluz obdaja obalne dele morja v Portorožu, Piranu, Fiesi in drugih delih obale, še več, rjavi oblaki sluzi so vidni tudi z letalskega posnetka.
Tako obsežnega sluzenja morja na severnem Jadranu ni bilo že 20 let
Kot pojasnjuje raziskovalka z Morske biološke postaje Piran Tinkara Tinta, gre za sluzenje morja, ki za človeka neposredno ni škodljivo, večjo grožnjo pa lahko predstavlja za morske organizme. V tako velikem obsegu se je na severnem Jadranu pojavilo prvič po 20 letih.
Sluzenje ali cvetenje?
“Cvetenje morja nastane, ko se ob ugodnih razmerah, kot so povečana vsebnost hranil, dovolj svetlobe itd. poveča število celic rastlinskega planktona. Do sluzenja morja pa pride, ko rastlinski plankton zaradi prepleta različnih dejavnikov v vodo začne izločati večje količine organske snovi oz. kompleksnih sladkorjev,” je za STA pojasnila Tinta.
Ta raztopljena organska snov se lahko pojavi v obliki sluzastih agregatov na morski gladini ali pa v globljih vodnih slojih. Sluzasti agregati so lahko različnih velikosti, včasih se lahko povežejo v več metrov velike oblake.
Danes so bili oblaki sluzi vidni celo z letala.
Kdaj bo slika slovenskega morja privlačnejša?
Po besedah Tinte je težko napovedati, kdaj bo sluz v celoti izginila. “Ob obali, kjer je morje plitvo, jo lahko neurje hitro razpihne, globlje ko gremo, pa lahko traja kar nekaj časa, da se premeša in razgradi, tudi en do dva meseca. Gre za kompleksen pojav in upam, da ne bo predolgo trajal,” je dejala. Fizično odstranjevanje sluzi z morskega dna je skorajda nemogoče, na morski gladini pa jo včasih ljudje odstranjujejo kar z mrežami.