Največ škode po poplavah v Koprski občini

Poplave v avgustu so prizadele tudi slovensko Istro. Zaključena je bila prva ocena nastale škode, poznane so številke prijavljenih poškodovanih infrastruktur, cest, kmetijskih zemljišč itd. Občina Koper je utrpela največjo materialno škodo. Oglejte si, kakšna usoda je prizadela druge občine v slovenski Istri.

Deli novico s tvojimi prijatelji
KOPER

Ocenjena škoda na območju koprske občine znaša več kot 1,7 milijona evrov, dejanska škoda pa je krepko presegla dva milijona evrov.

V avgustovskem neurju so zabeležili škodo na 47 infrastrukturnih objektih, skupna ocenjena škoda na infrastrukturi pa je znašala 1.205.850,50 evra. Škoda na preostalih objektih – prizadetih jih je bilo 119 – je ocenjena na 442.678,24 evra, skupna ocenjena škoda na 56 kmetijskih zemljiščih pa znaša 58.509,75 evra. Ocenjena škoda po predpisani metodologiji tako znaša 1,7 milijona evrov, dejanska škoda, upoštevajoč škodo na vodotokih in v gozdovih, pa je krepko presegla dva milijona evrov. Škodo so namreč ocenjevale tudi druge organizacije, v gozdovih jo ocenjuje Zavod za gozdove Slovenije, na vodotokih Direkcija RS za vode, na kulturni dediščini Zavod za varstvo kulturne dediščine, v gospodarstvu Ministrstvo za gospodarski, turizem in šport, na državnih cestah pa Direkcija RS za infrastrukturo.

 

PIRAN

V Občini Piran pa je skupno bilo oddanih 148 vlog in sicer obrazec 1, za kmetijstvo, predstavlja 33 vlog, obrazec 4, delna ocena škode na stavbah, predstavlja 48 vlog, obrazec 5, ocena škode na infrastrukturi, predstavlja 56 vlog. Škodo je ocenjevala Občinska komisija. Skupna višina ocenjene škode iz omenjenih obrazcev znaša 1.225.598,62 €. O tem, ali bo država namenila sredstva za odpravo škode oziroma, kdo je upravičen do povračila in v kakšni višini, pa odloča izključno država oziroma pristojno ministrstvo.

 

IZOLA

Do 22. septembra je v Občini Izola pravočasno prispelo 119 prijav, v nadaljevanju sta prijavljeno škodo preverili in popisali posebni občinski komisiji. Ovrednotili sta jo na 709.964 evrov.

Največ prijav, 58, se je nanašalo na delno škodo  na objektih, komisija za gradbene zadeve in infrastrukturo jo je ocenila na 188.971  evrov. Poškodovane so bile predvsem stavbe v starem mestnem jedru, med prijavitelji so bili tudi OŠ Livade in Dante Alighieri, Vrtec Mavrica in Mestna knjižnica Izola. Največ škode je nastalo na kmetijskih zemljiščih, za 414.388 evrov po ocenah komisije za kmetijska zemljišča. Za ta zemljišča je občina prejela 18 vlog, v posamezno je bilo lahko vključenih več parcel. Parcele, ki so utrpele škodo, so bile na različnih območjih občine.

43 prijav, katerih skupna vrednost škode po ocenah znaša 106.605 evrov, se nanaša na gospodarsko javno infrastrukturo. V Izoli so občinske in zasebne ceste večinoma poškodovali plazovi, škodo je prijavila tudi občina sama. Popolnoma uničenih objektov ni prijavil nihče.