V ostalih vzorcih so namazi vsebovali še druge sestavine, kot so rastlinske maščobe, mleko v prahu, sladkor in različni dodatki, ki vplivajo na okus, teksturo in trajnost izdelka. V takih primerih bi bil po mnenju ZPS izraz Namaz s pistacijo bolj pošten in informativen za potrošnika.
“Pri izbiri pistacijevega namaza naj vas ne zavede intenzivna zelena barva, saj je ta lahko posledica sestavin, kot sta spirulina in klorofilin (E141), ki izdelek obarvajo zeleno. Po drugi strani pa imajo 100-odstotni pistacijevi namazi lahko rjavkasto barvo, ki je naravni odtenek zmletih pistacij brez dodatkov,” so opisali v ZPS.
Izraz pistacijev namaz ni v nasprotju z zakonodajo
Na upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so pojasnili, da izraz pistacijev namaz za izdelek, ki je narejen iz manj kot 50 odstotkov pistacij, ni v nasprotju z zakonodajo. Potrošniku svetujejo, da se glede sestave informira s seznama sestavin.
Kot so ugotovili v ZPS, v povprečju kilogram pistacijevega namaza stane okrog 36,50 evra. A cene med izdelki močno nihajo in ne vedno v sorazmerju z deležem pistacij, so še zapisali.
Pistacija v slaščicah: Preprost recept za rogljiček z domačo kremo iz pistacij