Ko pomislimo na starost, si ponavadi predstavljamo človeka, ki drema v gugalnici, brez pretirane angažiranosti in zanimanja zase in za svet okoli sebe. To je zagotovo ena izmed bolj razširjenih napačnih predstav o staranju. Toda vodilna raziskovalka psihologije staranja, dr. Becca Levy, profesorica epidemiologije in psihologije na univerzi Yale, že več kot 20 let raziskuje, kako zaznave starejših od 50 let o staranju vplivajo na njihovo dolgoživost. Tukaj je nekaj razširjenih napačnih predstav o starosti, v katere še vedno verjamemo, pa tudi nekaj resnic:
1. Duševno in fizično propadanje je v starosti neizogibno
S staranjem pride do določene izgube delovanja, izvorne celice izgubijo nekaj svojega potenciala in druge celice so šibke, vendar lahko zdrave življenjske navade bistveno ustavijo ali vsaj upočasnijo ta proces. Možganska vadba in nenehno učenje pomagata v boju proti kognitivnemu upadu. Za daljše ohranjanje vitalnosti je priporočljiva redna vadba in učenje novih veščin – delo z računalnikom, vrtnarjenje, ples, balinanje.
2. Starejših ne zanimata seks ali intimnost
Ta mit se je ohranil predvsem zato, ker se o spolni dejavnosti in spolnem zdravju med starejšimi odraslimi redko razpravlja. Toda nekatere ankete o zdravem staranju so pokazale, da sta skoraj dva od treh anketirancev (65 odstotkov) zainteresirana za seks, večina (76 odstotkov) pa se je strinjala, da je seks pomemben del romantičnega razmerja v kateri koli starosti. Poleg tega študije dosledno ugotavljajo povezavo med pozitivno spolno aktivnostjo in splošnim dobrim počutjem, tudi pri starejših odraslih.
3. Biti star pomeni biti počasen in šibak
Če so nekatere bolezni pogostejše pri starejših, sposoben in zdrav človek v upokojitveni dobi nima posebne potrebe po kondicijski upočasnitvi, razen če se sam odloči. Redni sprehodi, raztezanje, joga ali aktivno fizično delo doma ali na dvorišču, vrtu, parku lahko pripomorejo k izgradnji mišične mase, prožnosti in izboljšanju gostote kosti.
4. Za starejše ljudi je normalno, da imajo bolečine v sklepih
Kar polovica ljudi, starejših od 55 let, trpi za osteoartritisom, boleznijo, ki močno zmanjša mobilnost, kakovost življenja in produktivnost v starosti. Res je, da tveganje za nastanek osteoartritisa narašča s starostjo, vendar to nikakor ni del staranja. Nastane zaradi obrabe sklepnega hrustanca, najpogosteje v kolenih, rokah, kolkih in hrbtenici, čeprav lahko bolezen prizadene tudi druge sklepe v telesu, po 55. letu (za razliko od revmatoidnega artritisa, avtoimunske bolezni, katere vzrok ni znano in se pojavlja v mlajših letih, med 20. in 40. letom). Na srečo obstajajo terapevtske metode, kot je kristalni glukozamin sulfat, ki uspešno zmanjša simptome artroze kolena in izboljša funkcionalnost sklepov.
5. Starejših zunanji svet ne zanima
Starostna skupina, starejša od 65 let, uporablja internet pogosteje, kot si mislimo, samostojno upravlja pametne tehnologije, se uči tujih jezikov in obiskuje kulinarične delavnice za boljše razumevanje drugih kultur po svetu. Akademsko udejstvovanje je prav tako zelo pomembno v starosti in veliko ljudi, bodisi po lastni izbiri ali nujnosti, ostane vključenih v delovno silo še dolgo po tipični upokojitveni starosti.