“Naš cilj je vzgajanje mladine in vrhunskega športa v lokalnem okolju”

Deli novico s tvojimi prijatelji

Včeraj je v Gledališču Koper potekal drugi pogovorni večer v organizaciji Obaleplus. Gostje so tokrat bili: Damir Skomina, Aljoša Bertok in Mitja Margon. Pogovarjali so se o njihovih izkušnjah v mednarodnem športu, saj ta deluje po drugačnih načelih kot lokalni šport. Ugotavljali so, ali svoje izkušnje lahko prenesejo v naše okolje, kako prepiri v našem družbenem življenju vplivajo na šport in kako se spopadajo z njimi.

 width=

Margon je na začetku pojasnil, da če bi bil šport finančno dostopnejši, bi imelo več otrok to možnost, da se športno udejstvujejo. Dotaknil se je tudi financiranja športnih klubov, kjer opaža, da imajo imajo skoraj vsi klubi izzive, saj delujejo le zaradi sponzorjev. O samem jadranju in delu na ladji pa razmišlja podobno kot igralec Boris Cavazza: »Tudi na jadrnici je tako kot na ladji, mora vladati hierarhija. Tudi v družbi ni nič narobe, če imamo kolovodjo, ki pa mora biti pozitiven, da potegne ljudi za sabo.«

 width=

Aljoša Bertok je primerjal financiranje rokometnih in nogometnih klubov. Izpostavil je: »Pri nogometu lahko vzgojiš dobre igralce in jih potem prodaš v druge klube, pri rokometu tega ne moreš.« Dodal je: »Naš cilj je vzgajanje mladine in vrhunskega športa v lokalnem okolju.«

 width=

Damir Skomina je povedal, da je prevzem nogometni klub v Izoli, ki je do sedaj stagniral in bil sam sebi namen. »Imel sem srečo, da sem srečal veliko neambicioznih ljudi, ker tako vidim, kaj imamo. Potem pa srečamo tiste res lačne uspeha«, pravi Skomina. Prepričan je, da se ne smemo omejevati, v Sloveniji pa velikokrat počnemo prav to: »Veliko je govora, kaj vse ne zmoremo. Mura je prikaz, da se marsikaj da.«

 width=

Opaža, da danes starši vpisujejo otroke k nogometu zaradi svoje želje, ne zaradi želje otroka, zato imajo trenerji več dela, kako animirati najmlajše, ki si ne želijo biti tam. »Potrebno je vedeti, da je v športu veliko odrekanja, otroci pa so navajeni na lažje življenje«, pojasnjuje. Ob tem je Aljoša Bertok dodal, da so otroci navajeni krajšnic, ker se jim to omogoča. »V športu tega ni, zato je toliko neambicioznih. V športu se moraš sam potruditi, sam moraš vložiti trud«, je še dejal.

 

Pogovor so zaključili s politiko, ki Skomine in Bertoka ne zanima, Margon pa je povedal: »Zanimajo me dobri projekti, zato mislim da bi bil dober župan«. Ali smo dobili kandidata za županski stolček v Piranu?

 

Pogovoru se pridružil še igralec Luka Cimprič, ki je razmišljal razmišljal o razlikah med gledališči v Kopru, Trstu in Ljubljani in pripovedoval anekdote iz snemanj filmov in nadaljevank, v katerih je nastopal.

 

Za zabavni del je skrbela stand up komičarka Lucija Ćirović, za glasbo pa ansambel Tomija Puricha s Teom Collorijem in Caterino Stanisci.

 

O SOGOVORNIKIH:

 

MITJA MARGON

 

Mitja Margon je vrhunski jadralec, doma iz Portoroža. Na Poletnih olimpijskih igrah leta 1996 v Atlanti in Poletnih olimpijskih igral leta 2000 v Sydneyu je v razredu 47 reprezentiral Slovenijo. Na obeh olimpijadah je jadral skupaj s Tomažem Čopijem, s katerim je leta 1996 osvojil 14. mesto, leta 2000 pa 9. mesto. Tudi po športni upokojitvi ostaja zaprisežen jadranju.

 

ALJOŠA BERTOK

 

Aljoša Bertok je bil eden od ustanoviteljev rokometnega društva Koper, potem, ko je Cimos zabredel v finančne težave in moral razpustiti klub. S skupino sodelavcev – Vianej Višnjevec, Simon Maučec in Rado Velkavrh – je tako leta 2013 v Koper vrnil prvoligaški rokomet.

 

Pred dvema letoma se je Bertok poslovil s predsedniškega mesta RD Koper, vendar do danes ostaja v njegovem upravnem odboru, svoje mesto pa je prepustil nasledniku Nejcu Poklarju.

 

DAMIR SKOMINA

 

Damir Skomina, doma iz Kopra je eden najbolj prepoznavnih obrazov slovenskega nogometa v svetu. Prvič je sodil 23. marca 1993 na tekmi primorske lige med Kortami in Rakekom.

 

Je vrhunski sodnik, ki se je dokazoval  tako hitro, da je prvič vodil prvoligaško tekmo že pri 24 letih. Mednarodni sodnik je postal leta 2003, šest let kasneje pa se priključil elitni sodniški skupini UEFE. V svoji karieri je sodil na številnih mednarodnih tekmah, prav tako na evropskem in svetovnem prvenstvu ter na olimpijskih igrah.

 

V svoji karieri je sodil na več kot pet sto tekmah. Leta 2019 je prejel priznanje Mednarodnega inštituta za zgodovino in statistiko (IFFHS) za najboljšega nogometnega sodnika v letu 2019 po izboru novinarskih strokovnjakov in drugih strokovnjakov iz 90 držav.

 

Foto: Tomaž Primožič