Za zdravje možganov zmanjšajte uporabo mobilnega telefona
Pretirana uporaba tehnologije lahko poslabša pozornost in produktivnost, pravi psihologinja Eva Glasrud. Omejitev časa pred zaslonom izboljša osredotočenost, zmanjša stres in spodbuja prisotnost v trenutku.
Bodite pozorni na držo telesa
“Dobra drža podpira zdravje hrbtenice in izboljšuje cirkulacijo. Zavestno popravljanje drže med sedenjem ali stanjem krepi mišice, poveča pretok kisika v možgane in zmanjša utrujenost,” je Glasrudova poudarila za YourTango.
Spremenite rutinska opravila v vajo pozornosti
“Med opravljanjem rutinskih opravil, kot je pomivanje posode, se osredotočite na gibe, težo predmetov in občutek vode na rokah. Ta preprosta vaja spodbuja prisotnost in umirja um,” pojasnjuje psihologinja.
Naredite vajo za sedenje ob steni
Ta vaja krepi kvadriceps, izboljša ravnotežje in spodbuja stabilnost osrednje mišice. “Poleg fizičnih koristi lahko vključevanje teh kratkih vaj čez dan izboljša duševno disciplino,” pravi psihologinja.
Postavimo se tik ob steno, s hrbtom naslonjeni nanjo. Noge so rahlo razmaknjene, tako da so stopala v isti navpičnici kot rame. Počasi začnemo upogibati kolena, stopala pomikati rahlo naprej in spuščati zadnjico, dokler niso kolena upognjena v kotu 90 stopinj. Hrbet ostane vzravnan, glava je poravnana z njim.
Zavedajte se načina gibanja
Glasrudova svetuje še: “Pri hoji bodite pozorni na gibanje telesa – aktivacijo mišic, držo in način, kako se vaša stopala dotikajo tal. Zavestna hoja izboljša koordinacijo, zmanjša napetost v telesu in krepi mišice brez dodatnega napora.”
Z izvajanjem teh preprostih navad lahko izboljšamo zdravje možganov, povečamo duševno odpornost in izboljšamo kakovost življenja.
Negativno na zdravje naših možganov lahko vpliva tudi pijte alkohola, zato velja razmisliti o tej navadi.
Vpliv na možgane: Pri kateri starosti bi morali prenehati piti alkohol?
Če imate resne zdravstvene težave, se obrnite na svojega osebnega zdravnika ali drugo strokovno osebo.