Ne boste verjeli, kaj vse poleti ogroža vašo kožo!

Poletje prinaša sonce, morje in aktivnosti na prostem, a tudi kopico pasti za vašo kožo. Od izpuščajev in alergij do sončnih opeklin in pikov žuželk, zato je v toplejših mesecih potrebna dodatna pozornost in nega.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Poletne nevarnosti za kožo – katere so?

Da bi preprečili negativne učinke sončnih žarkov na največji organ našega telesa, spodaj odkrijte, katere težave s kožo se pojavljajo v toplejšem vremenu in kako jih preprečiti.

Suha koža

Suha koža nima dovolj vlage, da bi ostala mehka, in jo lahko povzročijo:

življenje v suhem ali vlažnem podnebju
preveč zadrževanja zunaj
prepogosto umivanje rok
alergije
starost.

Ko se vam v toplejšem vremenu pojavi suha koža, so najpogostejši krivci običajno izpostavljenost soncu, dolgotrajna izpostavljenost vodi v bazenu ali morju ter klimatska naprava.

Ljudem s suho kožo svetujemo, da se takoj, ko pridejo z morja ali bazena, tuširajo s hladno ali vsaj toplo (ne vročo) vodo. Če se zadržujete v zaprtih prostorih, je priporočljivo, da imate v sobi vlažilec zraka ali posodo z vodo, da ohranite vlago v zraku in tako zaščitite kožo pred izsušitvijo.

koža poleti

Akne

Pri mnogih ljudeh lahko prekomerno potenje v vročem vremenu povzroči, da se znoj pomeša z bakterijami in olji na koži, kar lahko zamaši pore. To lahko povzroči akne. Akne so običajno opisane kot najpogostejša kožna težava na obrazu, lahko pa se pojavijo tudi na čelu, prsih, zgornjem delu hrbta in ramenih.

Izbruh aken v toplejših dneh lahko preprečite tako, da:

si pogosto obrišete pot s čisto brisačo
si pogosto perete oblačila, brisače in druge predmete, ki jih nanašate na kožo
uporabljate nekomedogeno kozmetiko, t. j. kozmetiko, ki ne maši por.

Folikulitis

Vsaka dlaka na telesu raste iz odprtine, imenovane folikul. Ko se folikli okužijo, se razvije folikulitis. Okuženi mešički so videti kot mozolji, vendar bolj srbijo in so občutljivejši.

Folikulitis lahko preprečite tako, da:

nosite lahka, zračna oblačila v vročem vremenu

se tuširate takoj po vadbi (še posebej, če nosite tesna oblačila).

koža poleti

Melazma

Melazma je sprememba barve kože obraza in se najpogosteje pojavlja pri ženskah, starih od 20 do 50 let. Običajno je opredeljena kot pojav rjave ali sive barve na obrazu, izpostavljenost soncu pa je eden najpogostejših vzrokov za njen pojav.

Melazmo lahko preprečite tako, da se izogibate:

soncu
solarijem
LED zaslonom
dražečim milom
hormonski kontracepciji.

Alergija na sonce

Če imate alergijsko reakcijo na sonce, boste na koži opazili rdeče izbokline (koprivnico), ki so pogosto zelo srbeče, nekateri ljudje pa razvijejo tudi mehurje. Alergije na sonce običajno povzročajo določena zdravila ali visoka občutljivost na sonce, ki je lahko dedna.

Nekaj načinov za zaščito pred alergijami na sonce je:

bivanje v senci

nošenje oblačil, ki vas ščitijo pred soncem (običajno bela, zračna oblačila)

uporaba kreme za sončenje z zaščitnim faktorjem.

Priporočljivo je, da se posvetujete z zdravnikom ali farmacevtom o tem, ali vaša zdravila povzročajo alergijo na sonce.

koža poleti

 

Sončne opekline

Sončne opekline se pojavijo po prekomerni izpostavljenosti soncu. Ker opekline povečajo tveganje za kožnega raka, jih morate preprečiti ali se nanje takoj odzvati.

Simptomi sončnih opeklin običajno vključujejo srbenje, pekoč občutek in zategovanje kože.

Sončne opekline lahko preprečite tako, da:

se zadržujete v senci

nosite klobuke, kape, sončna očala in oblačila z dolgimi rokavi, ki dihajo

uporabljate kremo za sončenje z zaščitnim faktorjem.

Tinea versicolor

V toplejših dneh pogosto potenje spodbuja širjenje glivic z rok na druge dele telesa, kar povzroča okužbo, imenovano tinea versicolor. Zaradi te glivične okužbe se na prsih, vratu in hrbtu pojavijo rjave in luskaste lise. Ta okužba je pogostejša pri ženskah.

Eden od načinov za preprečevanje te glivične okužbe je pogostejše tuširanje, zlasti po telesni aktivnosti ali daljši izpostavljenosti soncu.

koža poleti

 

Piki žuželk

Z nastopom toplejših dni se prebudijo komarji in različne žuželke, ki lahko s svojimi piki dražijo kožo. Eden od načinov za preprečevanje pikov žuželk je izogibanje visoki travi in drugim habitatom žuželk.

Če se takim mestom nikakor ne morete izogniti, je priporočljivo, da zgornja oblačila, če je le mogoče, zatlačite v spodnje perilo, hlačnice dolgih hlač pa zatlačite v nogavice.

Kot preventivni ukrep lahko pomagajo tudi različni repelenti, ki odganjajo žuželke s kože. Če je izogibanje pikom žuželk za vas nemogoča misija, lahko na rano položite led ali nanesete različne kreme za zdravljenje pikov.

Prekomerna uporaba razkužila za roke

Če pogosto posegate po razkužilu za roke, še posebej po pandemiji, lahko vaša koža postane suha in razpokana. Ko se razkužilo popolnoma posuši, nanesite vlažilno kremo, da zadržite vlago.

Izpuščaji, ki jih povzročajo rastline

Poleti preživimo več časa v naravi, zato se poveča možnost stika z rastlinami, kot so strupeni bršljan, hrast ali jeseter. Naučite se prepoznati te rastline in se jim izogibati, še posebej, če se premikate po neznanem terenu. Za dodatno zaščito nosite dolga oblačila.

koža poleti

Plavalni izpuščaj

Ta izpuščaj povzročajo paraziti v naravnih vodah, kot so jezera ali morje. Izogibajte se plavanju na mestih, kjer so bili takšni primeri zabeleženi, in se po plavanju temeljito posušite z brisačo, da preprečite vdor parazitov v kožo.

 

Vročinski izpuščaj

Do tega pride, ko se znoj ujame v pore in povzroči drobne rdeče izbokline. Nosite lahka, zračna oblačila in poskušajte ostati v senci, kadar koli je to mogoče.

Morska bitja

Če vas opeče meduza ali stopite na ježa, je to lahko boleče in včasih nevarno. Če se to zgodi, odstranite lovke ali bodice, rano namočite v toplo vodo in po potrebi pritisnite na rano, da ustavite krvavitev.

Če je reakcija huda, poiščite zdravniško pomoč!