Riži-biži, topla domača jed iz riža in graha, ni le preprost istrski recept, ki marsikoga spominja na otroštvo, je tudi del kulturne dediščine Istre in dragocen kulinarični spomin. Priljubljenost te jedi ni naključna, saj riži-biži združuje preprostost sestavin, hitro pripravo in pristen okus.
Zgodovinski pogled na riži-biži
Na podlagi zapisa pokojnega zgodovinarja in odličnega poznavalca istrske kulinarike Alberta Pucerja, izvemo, da korenine te jedi segajo daleč nazaj – v čas Beneške republike. V drugi polovici 13. stoletja je večji del zahodne in južne Istre, vključno s Koprom, prešel pod oblast Serenissime. Ta vpliv se ni kazal le v arhitekturi, jeziku in običajih, temveč tudi v kuhinji.
Vsako leto 25. marca, na god sv. Marka evangelista, zavetnika Benetk, je bila v mestu in po vsej republiki praznična pojedina. Ena jed pa je bila stalnica na doževi mizi: riž z mladim grahom, torej današnji riži-biži.
Zakaj prav grah? Odgovor se skriva v Koprski dolini, kjer je ta stročnica v preteklosti uspevala v obilju. Svež, mlad grah so v vrečah iz jute izvažali neposredno v Benetke, kjer je postal tako priljubljen, da se je iz dvorov in mestnih kuhinj razširil po vsem Sredozemlju, kasneje pa tudi širše po svetu, med drugim izvemo v knjigi Besede in okusi iz istrske kužine.
Recept: Riž z grahom – kot nekoč
Sestavine (za 4 osebe):
-
300 g riža
-
300 g svežega ali zamrznjenega mladega graha
-
1 manjša čebula
-
2 žlici oljčnega olja ali masla
-
1 l zelenjavne jušne osnove ali voda
-
sol in poper po okusu
-
po želji: panceta ali pršut
-
nariban parmezan ali ovčji sir za posip
Priprava:
-
Na olju ali maslu popražimo drobno sesekljano čebulo, po želji dodamo tudi narezano panceto.
-
Dodamo grah in ga na hitro popražimo, nato vmešamo riž.
-
Postopoma zalivamo z vročo jušno osnovo in med kuhanjem pogosto mešamo.
-
Kuhamo, dokler ni riž »al dente« in grah še zelen ter rahlo hrustljav.
-
Po želji dodamo sir ali žlico masla.