$: Nekoč godbeni dom, danes Mediadom

Deli novico s tvojimi prijatelji

Prostor, kjer danes domuje Mediadom Pyrhani ima pestro zgodovino, ki jo razbiramo iz arheoloških najdb znotraj stavbe, iz zapisov in starih podob Pirana. V preteklost nas vodijo ostanki kamnitih zidov cerkve sv. Antona iz 14. stoletja in bogato opremljenih prostorov cerkve in oratorija sv. Filipa iz obdobja razcveta, iz opek zgrajena grobnica in skrivnostna klet.

Oboki kleti šepetajo o neznanih, skritih podzemnih rovih, ki so pod zemljo povezovali pomembne stavbe s cerkvijo sv. Jurija. Ko so po razpadu Serenissime za kljuko mestne hiše za kratek čas posegli Francozi, so spremembe dosegle tudi prostor današnjega Mediadoma. Kongregacija učiteljev in menihov sv. Filipa Nerija, ki je v izobraževalnem programu oratorija dajala velik pomen glasbi in umetnosti, je bila prepovedana in izgnana.

Na ruševinah njihove cerkve je nastalo manjše dvorišče z vodnjakom in jamami za izdelavo živega apna. Pred približno 130 leti je bila zgrajena pričujoča stavba, kot stanovanjska hiša. Po drugi svetovni vojni se pod njeno streho zgodi nova vsebina. Postane hiša glasbe, Godbeni dom piranskega pihalnega orkestra in glasbene šole.

Skrit, a zlahka dostopen multimedijski muzej Pirana

Načrt prenove je razkril arheološke ostaline, ki so po zaslugi odlično pripravljenega projekta, ki je bil realiziran z EU sredstvi, na ogled obiskovalcem. Mediadom Pyrhani se kot kulturno središče in multimedijski muzej uveljavlja med različnimi ciljnimi skupinami. Vsebine o zgodovini Pirana privabljajo vse generacije obiskovalcev, od predšolskih otrok do študentov, organiziranih skupinskih obiskov društev, turističnih agencij in posameznih obiskovalcev. Jedrnato povzete informacije, teksti in fotografije na ekranih na dotik, ob dveh krajših filmih in predvsem s 3D filmom, so po odzivih sodeč “odlične iztočnice za najširši krog obiskovalcev, ne samo za poznavalce in ljubitelje zgodovine”. S pomočjo IKT Tehnologije in sodobnih medijev postane še tako oddaljena preteklost nadvse zanimiva! Ne glede na starost ali izobrazbo, si vsak obiskovalec lahko omisli sebi primeren obseg bolj ali manj temeljitega ogleda. V Mediadomu boste kot v časovnem stroju spoznali 20 stoletij od antike do mesta, kot ga poznamo danes. Vse vsebine muzeja so dostopne v petih jezikih: Slovenski, italijanski, angleški, nemški ter ruski jezik. V prihodnje si prizadevamo nabor jezikov razširiti še na francoski, španski, portugalski ter kitajski jezik.

Obiskovalci odhajajo navdušeni

Skupni imenovalec vseh naših obiskovalcev je navdušujoč. Zgovorna vedrina na obrazih, ko jih po ogledu povprašam za vtis, pove največ. V knjigi vtisov je zapisanih veliko prijaznih komentarjev. “Očarani nad Piranom, po ogledu Mediadoma odhajamo bogatejši za veliko edinstvenih informacij o preteklosti in razvoju mesta.” Prevladujejo mnenja v duhu: “obisk Mediadoma je najboljša osnova in iztočnica za odkrivanje in razumevanje mesta, njegove multikulturnosti in dragocene kulturne dediščine”, da je “Mediadom tisto, brez česar Pirana ne razumeš”, pravzaprav smo “Must visit – nujno obiskati v Piranu”.

Ne samo multimedijski muzej – predvsem mestno kulturno stičišče

V jesensko – pomladanskem času se v večnamenski dvorani vrstijo naši glasbeni, filmski in ostali kulturni dogodki, na katere prihaja redna publika: Unplugged at Mediadom, Mediadom filmski in Stand-up večeri, počitniški programi, so le del programa kulturnega središča. Poleg lastnega programa Mediadom gosti glasbene produkcije posameznih glasbenikov, prireditve lokalnih šol ni društev, gledališke predstave, konference, okrogle mize ipd. – s ponosom ugotavljamo, da je Mediadom z leti postal prostor kulturnega druženja meščanov.

Mediadom Pyrhani je kulturni center in multimedijski muzej v Piranu, ki ga upravlja Zveza kulturnih društev Piran. Od leta 2015 je edini tovrstni center na slovenski obali, ki ponuja široko paleto dejavnosti na kulturnem področju.