Kot so zapisali b Krajinskem parku Sečoveljske soline, se je nepričakovana pticaoglasila že 6. februarja, na Kristalizaciji, a je takrat niso uspeli videti. Polojnik se je zadrževal skupaj z mlakaricami.
”Gre za izredno zgodnje opazovanje te vrste, saj se prvi polojniki pri nas pojavijo šele po desetem marcu. Najverjetneje je opazovani osebek prezimoval nekje v neposredni bližini. Najbližja znana prezimovališča te vrste so na zahodni obali Italije, v okolici Rima in v Toskani,” sporočajo iz Krajinskega parka.
Najbolj zgodaj se je polojnik v solinah pojavil 12.marca 2007. Tudi takrat na območju Mezzane.
Nežna ptica na rdečih nogah
Polojnik (Himantopus himantopus) je elegantna ptica, ki jo prepoznamo po dolgih, tankih rdečih nogah, vitkem telesu in značilnem črno-belem perju. Njen raven, črn kljun je prilagojen iskanju hrane v plitvih vodah in blatu, kjer se pogosto zadržuje. Samci imajo običajno bolj izrazito črno obarvan hrbet kot samice, medtem ko so krila pri obeh spolih črna, preostali del telesa pa bel.
Najdemo jo na mokriščih, ob rečnih obalah, v lagunah, solinah in plitvih jezerih, kjer išče majhne nevretenčarje, kot so vodne žuželke, ličinke in raki. Zaradi dolgega razpona kril in vitkega telesa je odličen letalec, ki se lahko v iskanju ugodnih razmer seli na dolge razdalje.
Polojnik je občutljiv na spremembe okolja, saj so mokrišča pogosto ogrožena zaradi izsuševanja in onesnaženja. Kljub temu je zaradi svoje prilagodljivosti še vedno dokaj razširjena vrsta, ki s svojo značilno podobo popestri pokrajino, kjer prebiva.
Plamenci ponovno obiskali slovensko Istro, tokrat v še večjem številu (VIDEO) – OBALAplus