Nesreče mladoletnikov s pirotehniko: Dva ob roko, eden s hujšimi poškodbami glave

V preteklih dneh je zaradi nepremišljene uporabe pirotehnike prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic pri uporabnikih, predvsem mladoletnikih. V Ljubljani sta dva mladoletnika izgubila roko, eden pa ima hude poškodbe glave in bo najverjetneje izgubil vid na enem očesu, so povedali na današnji skupni tiskovni konferenci policije in UKC Ljubljana.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po besedah vodje sektorja splošne policije v upravi uniformirane policije na Generalni policijski upravi Sebastiana Mohoriča so letos že v času jesenskih počitnic zaznali povečano število prijav uporabe pirotehničnih sredstev. Zaznavajo, da ljudje vse več pirotehničnih sredstev kupijo prek spleta, v lanskem letu so prav tako zaznali povečano število prijav s strani ravnateljev osnovnih šol, česar v preteklih letih niso veliko beležili.

“Prvi pokazatelji so zaskrbljujoči predvsem z vidika, da večino kršitev izvedejo otroci ali mladoletniki,” je poudaril Mohorič.

Od začetka lanskega decembra do 3. januarja letos so na policiji skupno zaznali 120 kršitev zaradi uporabe pirotehnike, pri čemer so jih veliko večino, 115, storili otroci ali mladoletniki. Skupaj so zasegli 6049 pirotehničnih izdelkov.

Poškodbe so obravnavali v 11 primerih, od tega trikrat hude in osemkrat lahke telesne poškodbe. Prav tako so v tem času obravnavali 20 primerov poškodovanja premoženja, pri čemer je šlo za objestnost, kot je poškodovanje zabojnikov za smeti in poštnih predalčnikov.

Večkrat vključeni mladoletniki

Mohorič je izpostavil več primerov zasegov pirotehnike, v katero so bile vključene mladoletne osebe. Na območju Novega mesta so med drugim izvedli hišno preiskavo, v kateri so zasegli 646 kosov pirotehničnih izdelkov razreda F2 in F3. Na območju Policijske uprave (PU) Koper so med drugim zasegli 344 kosov petard, pri čemer sta bila vpletena otrok, star 13 let, in mladoletnik, star 14 let.

Prav tako na območju PU Koper so mladoletniku, staremu 14 let, zasegli 477 pirotehničnih izdelkov, mladoletniku, staremu 15 let, pa 60 pirotehničnih izdelkov. V Ljubljani so med drugim zasegli 74 pirotehničnih izdelkov otroku, staremu 13 let, v Kranju pa 364 pirotehničnih izdelkov, prav tako otroku, staremu 13 let, je navedel med drugim.

Mladoletnikom koprski policisti zaplenili več kot 800 petard

“Vsaka nepremišljena, neprevidna uporaba pirotehničnih izdelkov je namenjena zgolj nekaj sekundam zabave, lahko pa posamezniku za vse življenje povzroči hude telesne poškodbe oziroma lahko tudi usodne posledice,” je poudaril Mohorič.

Zaradi pirotehnike tudi požari

Policisti so obravnavali tudi dva primera požarov zaradi uporabe pirotehnike. V Ljubljani je zagorela hiša, ob čemer je bilo za 10.000 evrov škode, v Mariboru pa je zagorel nadstrešek, škode je bilo za 25.000 evrov.

V UKC Ljubljana v zadnjih desetih letih sicer opažajo blag upad števila poškodb s pirotehničnimi sredstvi, letos pa ob tem opažajo precejšen porast hudih poškodb, je poudaril vodja urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc.

Od 30. decembra do 2. januarja so obravnavali štiri poškodovance, od katerih so bili trije hudo poškodovani, vsi pa so bili mlajši od 15 let.

Dva sta izgubila roko, vse prste in dlan, eden pa ima hude poškodbe glave oz. obraza z najverjetnejšo izgubo vida na enem očesu, do katere je prišlo, ker je otroku v obraz priletela raketa. Četrta poškodba je bila lažja, je pa nastala ob predelavi pirotehničnih sredstev.

“Verjetno si zelo težko predstavljamo, kaj pomeni izguba roke pri nekom, ki je star recimo 11 let. To pomeni zaznamovanost oziroma invalidnost za celo življenje, vse zaradi zelo kratkotrajnega, če lahko tako rečemo, užitka,” je izpostavil Tominc.

Opozoril je, da je rehabilitacija ob tovrstnih poškodbah lahko zelo dolgotrajna in lahko traja več let. Dva mladoletnika sta še hospitalizirana.

Glede nakupov prepovedane pirotehnike je Mohorič izpostavil, da jo mladoletniki kupujejo sami, so pa obravnavali tudi posamezne primere, ko so jo kupili starši. V dveh primerih, ko so zasegli petardo otroku ali mladoletniku, so izvedli tudi hišno preiskavo in uvedli postopke zoper skrbnike oziroma starše.

Uporaba prepovedanih petard ogroža varnost in razkriva pomanjkljivosti zakonodaje