Nevidni vodje: Kako hormoni krmilijo naša čustva

Ste se kdaj vprašali, zakaj se ob uživanju najljubše hrane, telovadbi ali poslušanju glasbe počutite polni energije in dobro razpoloženi? Za vse to so odgovorni hormoni!

Deli novico s tvojimi prijatelji

Beseda „hormon“ v prevodu iz grškega jezika pomeni „ prebuditi“.  Zato imajo hormoni ključno vlogo pri uravnavanju skoraj vseh procesov v telesu, vključno s čustvenim stanjem, vedenjem, spanjem, motivacijo in odpornostjo na stres.

Med hormone sreče spadajo:

  1. Dopamin – hormon motivacije in užitka
    Ko počnemo nekaj prijetnega, se možgani odzovejo tako, da sproščajo velike količine tega hormona. V takšnih trenutkih se počutimo dobro in zato poskušamo to izkušnjo ponoviti.
    Pri pomanjkanju tega hormona se pri ljudeh pogosto zmanjša zanimanje za življenje, poslabša se spomin in pojavi se apatija.
  2. Serotonin – hormon sreče in umirjenosti
    Ta hormon vpliva na raven tesnobe, sreče in razpoloženja. Če je serotonina dovolj, je človek vedno v dobrem razpoloženju, in obratno: depresivna stanja so povezana z nizko ravnjo serotonina.
  3.  Oksitocin – hormon navezanosti
    Oksitocin se proizvaja v trenutkih fizične bližine, objemov, komunikacije z ljubljenimi osebami. Povečuje občutek zaupanja, zmanjšuje tesnobo in stres. Oksitocin se sprošča tudi pri komunikaciji z živalmi.
    Imenujemo ga tudi „hormon ljubezni“, saj se aktivno sprošča ob zaljubljenosti in skrbi za otroke.
  4. Endorfini – naravni antidepresivi
    Zmanjšujejo fizično bolečino in čustveno nelagodje ter povzročajo občutek evforije po fizični aktivnosti ali prijetnih dejavnostih.

Preprosti koraki do hormonskega ravnovesja

  1. Odpravite se na sprehod

Najboljša rešitev za povečanje serotonina je preživljanje časa na prostem. Znanstveniki so odkrili neposredno povezavo med sončno svetlobo in proizvodnjo serotonina.

Že 15 minut na dan, ki jih preživite na prostem, lahko močno spremeni vaše čustveno stanje.

Vendar ne pozabite na zaščito s faktorjem SPF! UV-žarki lahko negativno vplivajo na zdravje vaše kože.

Vitamin D: Kaj pa, ko ni sonca?

  1. Tek

Pri teku se proizvajajo velike količine endorfinov. Zato lahko aktivna vadba na svežem zraku pozitivno vpliva na proizvodnjo dveh hormonov hkrati.

  1. Smeh

Ste že slišali za izraz, da je smeh pol zdravja?

Smeh ne more ozdraviti vseh bolezni, lahko pa s povečanjem dopamina in endorfinov bistveno zmanjša tesnobo in stres.

In če si zabavo delite z ljubljeno osebo, lahko sproži sproščanje oksitocina.

  1. Štirinožni prijatelji

Še en način za povečanje oksitocina je stik z vašim hišnim ljubljenčkom. Ko komuniciramo z živalmi – zlasti s tistimi, ki jih imamo radi – možgani to prepoznajo kot pozitiven socialni stik. Kot odziv se sprosti oksitocin, tako pri nas kot pri živali.

m

  1. Upravljanje čustev

Še nikoli niste poskusili z meditacijo? Zdaj je čas, da jo preizkusite.

Meditacija je močna in dostopna praksa, ki ne vpliva le na duševno, temveč tudi na hormonsko zdravje. Že 5-10 minut na dan lahko vpliva na spremembe v ravni stresa in hormonskem ravnovesju.

Hormoni niso le kemične spojine, temveč tudi regulatorji našega duševnega zdravja in razpoloženja. Zavedanje tega nam omogoča, da smo bolj pozorni do sebe in vzrokov za čustveno nelagodje ne iščemo le v zunanjih dogodkih, temveč tudi v bioloških procesih telesa.

Zakaj smo aprila najbolj utrujeni in kako se s tem spopasti