Nič več bankovcev za 10 evrov

Na Zvezo potrošnikov Slovenije (ZPS) se je obrnil potrošnik, ki na bankomatu ene od bank ni mogel dvigniti deset evrov – na voljo so bili le apoeni višjih zneskov.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Ali se lahko banka sama odloči, s katerimi apoeni bo polnila svoje bankomate, sa na ZPS vprašali Banko Slovenije. Pojasnili so, da zakonodaja bank pri izplačilih na bankomatih ne zavezuje izdajati določenega apoena, gre torej za odločitev posamezne banke. V bankomatu je tudi omejeno število kaset, zato tehnično ni izvedljivo, da bi izdajali vseh šest oziroma sedem različnih apoenov.

Katere apoene je mogoče dvigniti na bankomatih?

Vse banke in hranilnice so vprašali, katere apoene je mogoče dvigniti na njihovih bankomatih. Praviloma bankomati izdajajo bankovce po:

  • 10 evrov;
  • 20 evrov;
  • 50 evrov.

Na bankomatih banke Sparkasse lahko dvignete bankovce v vrednosti 10 in 20 evrov, pri Addiko banki pa vse apoene, model izplačila pa je programiran tako, da bankomat izplača čim manjše število bankovcev. Na BKS bankomatih lahko povsod dvignete bankovce v vrednosti 10 in 20 evrov, 50 evrske je mogoče dobiti na šestih bankomatih, na enem pa tudi bankovce v vrednosti 100 evrov. Iz UniCredit banke so še sporočili, da se pri zneskih nad 100 evrov zadnjih 50 evrov izplača 2×20 evrov in 10 evrov, če je to mogoče glede na razpoložljivost bankovcev v bankomatu.

Nova KBM na nekaterih bankomatih ne izdaja več deset evrskih apoenov

Potrošnik, ki je sporočil, da mu bankomat ni izplačal bankovca za deset evrov, je dvig želel opraviti na bankomatu Nove KBM. Tudi iz banke so nam potrdili, da “na nekaterih bankomatih Nove KBM stranke ne morejo dvigniti bankovcev vrednosti 10 €. Gre za poslovno odločitev banke, ki temelji na analizi dvigov gotovine na naših bankomatih.” V sporočilu, ki ga je s strani banke prejel potrošnik, je bila kot razlog navedena racionalizacija poslovanja.

Nova KBM je tako edina, ki na nekaterih svojih bankomatih ne omogoča dviga v vrednosti deset evrov – najmanjši bankovec, ki ga tam lahko dvignete je za 20 evrov.

26.8.2022 je ZPS s strani Nove KBM dobili informacijo, da 10 evrski bankovci so na voljo na nekaterih bakomatih:

“V procesih uvajanja sprememb v Novi KBM izvajamo testiranja in podatke preučimo. Na podlagi analize naše poslovne mreže nekateri bankomati Nove KBM strankam omogočamo dvig bankovcev v vrednosti 10 €. Analize dvigov bomo izvajali tudi v prihodnje in na njihovi podlagi sprejemali odločitve,” so ZPS 26. avgusta pojasnili v NKBM.

Ali nas bankovci za deset evrov res ne zanimajo?

V Novi KBM so se za potezo odločili na podlagi analize dvigov (ali racionalizacije). “Sprašujemo se, ali res ni povpraševanja po deset evrskih bankovcih pri dvigih na bankomatu? Sicer gre res za majhen znesek, ki pa je lahko za marsikoga – vsaj proti koncu meseca – vse, kar še ima na računu. Obenem to pomeni, da tudi s stanjem na računu 19,90 evra, ne morete dvigniti gotovine na bankomatu, pa tudi, da ni možen dvig v višini 30 evrov,” pravijo v ZPS.

Zanimivost

V evrosistemu uporabljamo apoene (zaokrožene zneske bankovcev) za 5, 10, 20, 50, 100, 200 in 500 evrov. 500 evrski bankovci so bili izdani le v prvi seriji, v drugi seriji imenovani Evropa, pa jih ni. A brez skrbi, še vedno ostajajo veljavni. Mostovi na zadnji strani bankovcev, ki v resnici ne obstajajo, simbolizirajo povezovanje med različnimi narodi in prebivalci Evrope.