Proizvajalci že desetletja uporabljajo iste, enotne oznake za označevanje varnosti in kakovosti izdelkov za uživanje. Evropska agencija za varnost hrane (EFSA) pa je razvila priročnik, ki bo proizvajalcem hrane v pomoč pri odločanju o uporabi oznake “uporabno do” ali “uporabno najmanj do”.
Prva oznaka se nanaša na datum, do katerega je živilo dovoljeno zaužiti, po preteku pa ga ne smete zaužiti, tudi če ni vidne spremembe videza ali vonja. Po drugi strani pa se “uporabno najmanj do” nanaša na kakovost, živilo pa je varno za uživanje tudi po navedenem datumu, čeprav lahko v tem času pride do spremembe senzoričnih lastnosti, na primer lahko začne izgubljati okus, spremeni teksturo itd.
Tako se dogaja, da kupci zavržejo hrano, ki je povsem primerna za uživanje.
Da bi rešili to težavo, so velike britanske verige trgovin z živili, kot so Waitrose, Sainsbury’s in Marks & Spencer, nedavno odstranile dvoumne oznake z nove embalaže sadja in zelenjave.
Čeprav so razlogi za zavrženo hrano različni, od velikosti porcij v restavracijah do majhnih pomanjkljivosti, ki odvrnejo kupce, je največji del, približno 7 odstotkov, povezanih z zmedo kupcev zaradi oznake “uporabno najmanj do”.
Strokovnjaki trdijo, da lahko na primer mleko zaužijemo teden dni po določenem datumu, nekatera konzervirana in pakirana živila pa so lahko varna za uživanje tudi leta po preteku navedenega roka. FDA potrošnikom svetuje, naj sami preverijo izdelek – ali je spremenil barvo, konsistenco, teksturo, vonj …