Približno tretjina proizvedene hrane na svetu konča kot odpadek, kar pomeni, da se letno zavrže približno 2,5 milijarde ton hrane. K temu zaskrbljujočemu podatku prispevajo tudi roki trajanja, odtisnjeni na živilih, ki v primeru mleka na primer ne pomenijo nujno, da je mleko pokvarjeno. Ker se kupci strogo držijo datumov na embalaži, ki morajo biti po zakonu na izdelkih, se je britanski supermarket Morrisons odločil spodbuditi ljudi, da se ne držijo slepo rokov trajanja in se zanašajo na svoja čutila, preden mleko vržejo v smeti.
Oznako “uporabiti do” so zamenjali z “najbolje uporabiti pred” in kupcem svetovali, naj mleko povohajo ali poskusijo, da preverijo, ali se je pokvarilo. Odvisno od tega, kako se mleko hrani, na kateri temperaturi in koliko maščobe vsebuje ter ali ima konzervanse, se mu lahko rok trajanja zelo razlikuje.
Jogurt je lahko užiten tudi po preteku roka trajanja, vendar ga je treba ob prisotnosti sledi plesni obvezno zavreči, enako velja za mlečne sire. Kar zadeva jajca, je najbolje narediti test, če dvomite o njihovi svežosti: potopite jajce v posodo z vodo; če se potopi na dno, je užitno, če pa plava, ga je najbolje zavreči. Na seznamu živil, ki se ne morejo pokvariti, so sol, sladkor, med, kis in žgane pijače, vendar je nekatere vrste hrane bolje zavreči, da se izognemo tveganju okužb in bolezni.
5 vrst hrane, ki jih je treba zavreči po preteku roka trajanja
Omake in namazi
Včasih se zdi, da gorčica in kečap trajata večno, vendar to, da ju hranimo v hladilniku, ne pomeni, da sta zaščitena pred bakterijami. Prav tako skrajšamo rok trajanja, če med pripravo sendvičev potopimo nož v omako, jo razmažemo in nato vrnemo nož nazaj v posodo. Če opazite, da na površini namaza plava voda ali se je barva spremenila, omake in namaze zavrzite, ne glede na to, koliko časa so bili v hladilniku.
Solate iz rib, mesa …
Pakirane ali domače solate iz mesa, krompirja, rib ali jajc je vedno treba zavreči po preteku roka trajanja. Domača solata iz tune, pod pogojem, da je bila takoj po pripravi postavljena v hladilnik, lahko tam ostane tri do pet dni, preden se začne kvariti. Upoštevajte, da takšne jedi ne smejo biti na sobni temperaturi dlje kot dve uri.
Sveži sokovi
Sveže, neobdelane sokove, ki so priljubljeni med tistimi, ki skrbijo za zdravje, je najbolje popiti čim prej po nakupu. Za razliko od običajnih predelanih sokov, ki so pasterizirani, da se uničijo škodljive bakterije in podaljša rok trajanja, naravni sokovi hitro nabirajo bakterije. Nekateri hladno stiskani sokovi lahko trajajo zaprti tudi 30 dni, običajno pa jih je treba porabiti v štirih dneh. Če želite podaljšati njihov rok, jih lahko pred tem zamrznete.
Sveže meso in ribe
Pri mesnih izdelkih je treba biti še posebej previden pri hrambi in rokih trajanja. Če mesa ne boste pripravili v enem ali dveh dneh po nakupu, ga je najbolje takoj zamrzniti. Sveže ribe je priporočljivo hraniti v hladilniku le en dan, piščanca in purana do dva dni, svinjino in govedino pa tri do pet dni. Kuhano ali pečeno meso je najbolje porabiti v treh dneh. Mleto meso se najhitreje pokvari, zato je z njim treba biti še posebej previden poleti, zato ga je priporočljivo porabiti takoj po nakupu.
Listnata zelenjava
Če kupujete motovilec, rukolo ali drugo zeleno listnato zelenjavo v pakiranjih, se je pametno držati roka trajanja – saj lahko vsebuje bakterije, kot je E. coli. Tudi če na pakiranju piše, da je zelenjava predhodno oprana, jo je, če je to mogoče, vseeno operite, za vsak primer.