Nov parkirni režim v Prisojah: “Kje pr’ boga lahko sploh parkiram?”

Prebivalci dela Olma in Prisoj v Kopru so bili te dni pozvani, da na Marjetici Koper dvignejo parkirne abonmaje, s katerimi bodo odslej parkirali na za to predvidenih parkiriščih. Do 3. februarja bodo abonmaji še brezplačni, nato bo cena 3 evre na mesec, vsakemu stanovanju pa pripadata po dva abonmaja. Kot smo večkrat pisali na našem portalu, gre za eno najbolj strjeno poseljenih sosesk, z veliko parkirno obremenitvijo, zato se zastavlja vprašanje, ali bo nov parkirni režim sploh uspel odpraviti težave. To se očitno že kaže tudi v praksi.

Deli novico s tvojimi prijatelji

“Kot ste seznanjeni, sta Mestna občina Koper in Krajevna skupnost Olmo – Prisoje v zadnjih mesecih intenzivno pripravljali in usklajevali predlog novega parkirnega režima na območju Olma in Prisoj, s katerim bi razbremenili mirujoči promet in prebivalkam ter prebivalcem tega območja olajšali iskanje parkirnih mest,” se začne uvod dopisa, ki so ga gospodinjstva Olma in Prisoj prejela od koprske občine. V dopisu so ponovili pravila, ki bodo veljala v novem parkirnem režimu:

  • uvedbo plačljivega parkiranja uvajajo s 4. novembrom, ko bo v uporabi tudi novo parkirišče s 103 parkirnimi mesti ob Ulici Istrskega odreda
  • obdobje prvih treh mesecev velja za poskusno, predvidoma januarja bodo s krajevno skupnostjo znova pretehtali predlog in ga po potrebi prilagodili ugotovitvam na terenu
  • v poskusnem obdobju je dovolilnica brezplačna, krajani jo morajo prevzeti na prodajnem mestu Marjetice Koper na koprski tržnici
  • prva dva tedna bodo delavci Marjetice Koper za parkiranje v napačni coni ali brez dovolilnice izdajali le opozorila, po tem obdobju pa bodo napačno parkirane avtomobile brez dovolilnic tudi kaznovali
  • za vozila, ki ne bodo opremljena z dovolilnicami, bo veljal cenik za urno parkiranje. Za prvi dve uri treba odšteti 0,50 evra, nato pa za vsako nadaljnjo uro parkiranja še 0,50 evra na uro.

Krajani ostro proti predvidenemu parkirnemu režimu v Prisojah in Olmu

“Prepričani smo, da bo uvedba parkirnega režima omilila problematiko parkiranja, s katero se krajanke in krajani srečujete že leta. Ob tem vas prosimo, da v poskusnem obdobju svoja opažanja in predloge k izboljšanju posredujete svetu Krajevne skupnosti Olmo – Prisoje,” so še zapisali v dopisu.

Številke govorijo svoje

Poglejmo še nekaj številk. Nov parkirni režim bo veljal za štiri območja: Prisoje, Dolinska cesta, Ulica Generala Levičnika ter Oljčna pot in Ulica Istrskega odreda. Tam je približno 1000 parkirnih mestih v Olmu in Prisojah, v tej krajevni skupnosti pa živi kar 6000 prebivalcev.

Po podatkih, ki so nam jih lani posredovali iz Mestne občine Koper, je na območju krajevne skupnosti Olmo – Prisoje 1.221 stanovanj in približno 1.120 parkirnih mest na javnih površinah ter 330 zasebnih garaž in parkirnih mest. “Razmerje med številom parkirišč in številom stanovanjskih enot je najbolj kritično na območju Prisoje–Cesta na Markovec, kjer je v tamkajšnjih blokih 627 stanovanj in 514 parkirnih mest na javnih površinah ter še približno 110 zasebnih parkirišč oziroma garaž,” so nam takrat pojasnili na občini.

Sledi preprosta računica. Za prej omenjeno območje Prisoje, kjer je 627 stanovanj, je na voljo 514 javnih parkirišč in okoli 110 zasebnih parkirišč oziroma garaž, torej skupaj 624 parkirnih mest. Če bo vsako stanovanje prevzelo po dve dovolilnici, kot je predvideno po novem parkirnem režimu, bo izdanih 1254 dovolilnic za 624 parkirnih mest, torej 630 premalo.

Parkirni režim v praksi

To se po informacijah, ki so nam jih posredovali nekateri prebivalci Prisoj, sicer že dlje časa odraža v praksi. Dogaja se tudi, da kdo v pozno popoldanskem času ne upa z avtom s parkirišča, saj je jasno, da ob vrnitvi prostega mesta ne bo dobil. Dodajamo še primer bralke, o katerem smo bili obveščeni danes zjutraj.

Ko se je krajanka včeraj nekaj minut po 19. uri pripeljala na parkirišče, je opazila avto, ki je speljeval iz parkirišča, saj tam ni bilo več prostega prostora. “V izogib temu, da bi ostala brez zadnjega možnega mesta za parkiranje, sem avto hitro stisnila h grmovju, mesto, ki je mene in ostale prebivalce v preteklosti rešilo že mnogokrat, lahko bi rekli tudi vsakodnevno,” je opisala bralka. Danes zjutraj jo je pričakalo obvestilo redarstva z globo 40 evrov.

parkirisce

“Odkar je upravljanje prevzela Marjetica Koper, se je problematika prostega parkirnega mesta prenesla iz 21.00-22.00 na 19.00,” je opozorila krajanka in dodala vprašanje: “Če ne morem parkirati na parkirišču, za katerega imam abonma in ga bom čez 4 mesece tudi plačala, če ne morem parkirati na mestu, kjer sem parkirala že velikokrat v preteklosti, ker dobim kazen, če ne smemo parkirati na pločniku, ki so ga pred nekaj leti z rednim pisanjem kazni počistili, parkirnih mest ob isti cesti pa niso uredili, se na vas obračam z vprašanjem, kje lahko torej parkiram? Kje lahko parkirajo osebe, ki se po 21 ali 22 uri vrnejo iz popoldanske izmene? Kje bi lahko parkirala, če bi še vedno delala v igralništvu in se vračala ob 3 ali 4 ponoči? Nekoč sem avto pustila na pločniku, pri grmovju, kjerkoli, samo da sem lahko šla spat.  Ali lahko parkiramo pri Eurospinu in namesto 4 minut hodimo domov 15, boste garantirali, da avta ne odpeljejo? Parkiramo pri Hoferju, kjer parkinga ne odprejo do 7 ali 8 in zato ne morem v službo, kjer začnem ob 7? Kje lahko parkiram? Ali naj se odselim ker ne dobim parkirnega mesta brez kazni?  Kaj lahko oseba naredi, da lahko normalno živi? Organizira obveznosti tako, da se domov vrne pred 19.00 ker je edina možnost, da lahko avto z dovolilnico še parkira?”

Bralka je vprašanja naslovila tudi na Marjetico Koper, ne pa tudi na na medobčinsko redarstvo, saj ji je zaposleni na današnjem skoraj 13 minut dolgem klicu ob 7.10 zjutraj zagotovil, da bo, če ugovarja pred prejemom plačilnega naloga po pošti, deležna dodatnih stroškov postopka. Z vprašanji smo se na Marjetico obrnili tudi mi, pojasnili so nam, da bodo odgovore s pomočjo strokovnih služb pripravili do konca tedna.