Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo ocenjuje, da metodologija za obračun omrežnin ni skladna s strateškimi cilji države na področju čistega prehoda, niti z nekaterimi evropskimi direktivami, niti s priporočili evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer). Poleg tega prinaša dodatne finančne obremenitve, ki se zdijo kaznovalne predvsem do vseh tistih, ki so že vlagali svoj lasten denar v čiste tehnologije, je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Kumer.
Agencija je po njegovih besedah preslišala strokovne argumente ministrstva med drugim glede določanja dogovorjene moči na osnovi samo treh koničnih obremenitev, zapletenosti in nepraktičnosti tarifnih blokov za gospodinjske odjemalce ter pomanjkanja prehodnega obdobja in postopnosti uvedbe novega sistema.
Je tudi vas neprijetno presenetil visok znesek na položnici za elektriko?
Prehod na star sistem omrežnine bi trajal več kot pol leta
Vlada vztraja pri pozivu, da je treba čim prej popraviti metodologijo. DZ bo predlagala razrešitev članov sveta agencije, ki niso sami odstopili, ter skušala prek DZ ublažiti “ekscesne dvige” stroškov pri določenih skupinah odjemalcev. Glede slednjega se kot najbolj smiselna kaže možnost, da bi odjemalce v visoki sezoni delno ali v celoti oprostili plačila stroška za moč za najdražji časovni blok, je dejal minister.
Direktor sistemskega operaterja elektroenergetskega omrežja Elesa Aleksander Mervar je povedal, da po njihovi analizi razporeditev v pet časovnih blokov ne odraža aktualnega stanja v omrežju, predvsem ne množičnega dodatnega priklopa samooskrbnih sončnih elektrarn v zadnjem obdobju. Med drugim predlagajo tri časovne bloke na delovni dan in dva časovna bloka na dela prost dan, ukinitev višje in nižje sezone ter upoštevanje več konic porabe v vsakem od blokov pri določanju moči.
Če bi prehod na star sistem obračunavanja omrežnine, k čemur je decembra Agencijo za energijo pozvala vlada, terjal več kot pol leta časa, pa je spremembo časovnih blokov in tarif mogoče uvesti takoj, je povedal Mervar.
Agencija vztrajala pri novem sistemu
Na Agenciji za energijo so sicer dan pred iztekom roka, ki ji ga je postavila vlada za ponovno uvedbo starega sistema obračunavanja omrežnine, vztrajali pri novem sistemu, ki ga bodo prilagajali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov.
“Metodologije ne bomo spreminjali ali razveljavljali kar tako, jo bomo pa posodabljali na podlagi stanja v omrežju in merjenja učinkov. To je tudi narava metodologije,” je poudarila direktorica agencije Duška Godina. Pojasnila je, da je narava metodologije takšna, da se bo nadgrajevala, skladno s stanjem v omrežju se bodo prilagajali časovni bloki. “To je neka normalna pot,” je še dejala.
Agencija, ki je od evropske Agencije za sodelovanje energetskih regulatorjev (Acer) s sedežem v Ljubljani dobila pozitivno mnenje o skladnosti metodologije s smernicami, je sicer o dogajanju v zvezi z novim sistemom obračunavanja omrežnine pisala tudi Evropski komisiji in opisala dogajanja v zvezi s poskusi poseganja v neodvisnost regulatorja.
Podjetniki ne vedo več “kdo pije in kdo plača”
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar je na torkovem srečanju z novinarji povedal, da so na zbornici že mesec dni pred vladnim pozivom predlagali, da pristojni na agenciji, ki da niso bili pripravljeni prisluhniti pripombam gospodarstva in javnosti, prevzamejo odgovornost in odstopijo.
Po njegovih besedah na zbornici sicer popolnoma razumejo zamisel o pravičnem plačevanju za tiste, ki bolj obremenjujejo omrežje, ampak trenutna metodologija, kot pravi, ne upošteva popolnoma naravnih, vsakodnevnih primerov v gospodarstvu. Tako se zdaj po Cvarovih navedbah dogaja, da je nekaj podjetij res dobilo nižje položnice, nekaj pa si jih nikakor ne zna pojasniti, zakaj morajo plačati trikrat več.
“Prišli smo v stanje, ko po domače povedano ne vemo, kdo pije in kdo plača, podjetniki pa so v popolni negotovosti,” je zatrdil. Po njegovem prepričanju je edini način, da se te zagate prepreči, to, da se vse skupaj resetira, da se gre nazaj na prejšnjo metodologijo ter da se sistem zastavi na bolj transparenten in enostaven način.