November je pred nami, dvakrat bomo zamahnili z lopato in bo konec leta. V novembru nas bogato obdarjajo solate, radiči, blitva, brstični, listnati ali navaden ohrovt.
1. Ohrovt je zelo pomembna zimska zelenjava. Klasificiran je med deset najbolj zdravih vrtnin. Pomaga pri želodčnih in črevesnih težavah. Vsebuje dosti vitamina C in je zelo pomemben pri krepitvi imunskega sistema. Zelo pomembno opravilo v novembru v zelenjavnem vrtu je pospravljanje gredic in skrbna priprava zemlje. To je zelo pomembno za rast rastlin v prihodnji sadilni sezoni. Zemljo je dobro obrniti in jo pustiti če bo prišlo kaj mraza bo lepo razpadla v naslednji sadilni sezoni.
2. V novembru je v zeliščnem vrtu čas da poberemo še zadnja zelišča in jih damo sušit. Ostala zelišča porežemo tako da bojo na najbolj nestresen način prezimila. V novembru izkopljemo korenine, ker se rastline odpravljajo k počitku vse snovi kopičijo v koreninah, zato korenine izkopljemo, dobro operemo in jih sušimo na malo višji temperaturi kot listje. Izkopljemo korenine angelike, potrošnika, regrata, baldrijana luštreka. Luštrek je zelo pomembna rastlina ki dobro vpliva na sečila, rodila in tudi pri kuhanju je tudi pogosto v uporabi. Spodbuja izločanje vode, pospešuje delovanje prebavnih žlez, pomirja glavobole, od nekdaj pa je poznan tudi kot afrodiziak.
3. V sadnem vrtu oberemo kakije, jabolke, hruške, kutine, nešplje. Nešplja včasih zelo razširjena po vrtovih, danes prisotna tu pa tam je zanimiva že po svojih plodovih ki se obarvajo rumeno do rjavo, in morajo se umediti da so primerni za konzumiranje. Plodovi v ljudskem zdravilstvu se uporabljajo za zdravljenje ledvic in sečil.
Čas je še da posadimo sadna dreves ki smo planirali, pri tem moramo bit pozorni na to koliko globoko sadilno jamo izkopljemo in v njo dodamo osnovna hranila ki jih drevesa rabijo in humificirano zemljo katera pospeši razvoj koreninskega sistema
4. V okrasnem vrtu je precej dela z odstranjevanjem odpadlega listja. Čas je da posadimo spomladi cvetoče čebulice tulipane, narcise, hijacinte, žafrane… Čas je tudi primeren za sajenje vrtnic, seveda na sončno mesto. Če temperature dovoljujejo lahko še vedno obrežemo žive meje.
5. Ko se temperature nižajo so tudi potrebe trate drugačne. Konča se obdobje ko uporabljamo dušična gnojila. Lahko jim dodamo gnojila ki so bogata z vsebnostjo kalija. Kalij je zelo pomemben za kvalitetno prezimovanje naše trate in ji da zelo dober zagon v spomladanskem obdobju. Pomembno je tudi da odstranjujemo odpadlo listje s trate.