Novoletna voščila: pazite na te 3 napake

V novoletna voščila se pogosto prikradejo neljube napake.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Praznični čas je čas voščilnic, toplih želja in pisanja osebnih sporočil. Kljub dobrim namenom se pri pisanju voščil pogosto prikradejo pravopisne napake, ki lahko slabo vplivajo na naslovnika novoletnega voščila.

1. Zapis praznikov z veliko ali malo začetnico

Ena najpogostejših napak je napačna uporaba velike začetnice pri zapisovanju praznikov. Pravilo je preprosto: imena praznikov pišemo z malo začetnico.
Pravilnen zapis: Želimo vam vesel božič in srečno novo leto.

Nepravilen zapis: Želimo vam vesel Božič in srečno Novo leto.

Izjema je Silvestrski večer, kjer je beseda Silvestrski zapisana z veliko začetnico. Izraz Silvestrski večer je zapisan z veliko začetnico, ker je pridevnik Silvestrski izpeljan iz lastnega imena svetega Silvestra. Po pravopisu se namreč svojilni pridevniki, ki izvirajo iz lastnih imen, pišejo z veliko začetnico.


2. Napačen zapis bajeslovnih oseb

Bajeslovna bitja, kot so Božiček in Miklavž pišemo z veliko začetnico, saj gre za lastna imena. Pri tretjem dobrem možu pa velja, da gre za dedka z imenom Mraz, zato je pravilen zapis dedek Mraz.


3. Novoletna voščila in ločila 

Novoletne želje so pogosto zapisane v obliki stavkov ali sklopov želja. Med njimi moramo uporabiti pravilne ločila. Če pišemo več želja, jih ločimo z vejicami ali zaključimo s piko.
Pravilno:

  • Želimo vam zdravja, sreče in uspehov v novem letu.

Pisanje voščilnic je čudovit način, da izrazimo svoja čustva in voščimo vse dobro v prihajajočem letu. Z nekaj pozornosti na pravopisna pravila lahko ustvarite voščila, ki bodo ne le lepa, ampak tudi pravilno zapisana. Naj bo vaše praznično sporočilo prijazno, iskreno in slovnično pravilno!

novoletna voščila