Fakulteta za pomorstvo in promet v Portorožu Univerze v Ljubljani se je že v lanskem letu lotila večjih investicij. Nov pomol že čaka na opremo, v stavbi fakultete pa so obnovili njen vzhodni trakt. Prenovili so tudi programe in študentom ponudili program »Pomorsko strojništvo«. O tem smo se pogovarjali z dekanom, izr. prof. dr. Petrom Vidmarjem.
»V lanskem in letošnjem letu smo celovito prenovili vzhodni trakt fakultete, šlo je za prenovo amfiteatra, treh laboratorijev, dveh novih kabinetov in pridobili smo simulacijsko učilnico. Gradbena dela so zaključena, oprema je nameščena, do začetka zimskega semestra bodo zaživele učilnice. Sedaj se premešča laboratorijska oprema in tudi funkcionalnost laboratorijev bo kmalu zaživela,« pojasni dekan. Vzporedno s tem so pričeli z opremljanjem strojne delavnice oziroma strojnice, ki je sicer v lasti srednje šole, so jo pa na fakulteti vzeli v dolgoročen najem. »Strojnico bomo izpraznili in s Slovensko vojsko smo se dogovorili, da tja namestimo tri generatorje, motorje, ki so bili sedaj na ladji Triglav, saj jih bodo zamenjali zaradi vzdrževanja. Ker pa to so še delujoči motorji, jih z veseljem sprejmemo v našo strojnico, kjer bodo uporabljeni kot učno orodje za študente. Res odlična priložnost za fakulteto in naše študente,« pove dekan. Strojnica bo v uporabi z novim študijskim letom.
NOVOST NA FAKULTETI JE PRENOVLJEN PROGRAM POMORSKO STROJNIŠTVO
Kot je povedal dekan, nova generacija ne bo več vpisana v program »Ladijsko strojništvo«, saj so ga prenovili in prenovili v »Pomorsko strojništvo”. Ne gre samo za spremembo imena, gre tudi za spremembo vsebine. V vseh teh letih so ugotovili, da se veliko njihovih diplomantov strojništva na koncu zaposli na kopnem, v industriji, kjer so potrebe po strojnikih, zato so se odločili, da razširijo program, tako da pokrivajo strojniki obalno inženirstvo, ki se navezuje na obalne tehnologije (recimo na opremo, s katero dela Luka Koper). Program je pretežno zastavljen tako, da bo teh znanj več. »Nekateri predmeti, ki so se vezali na tehnologijo, so sedaj postali bolj vezani na strojništvo. Dogovorili smo se tudi z nekaterimi profesorji strojne fakultete, da so prevzeli nekatere predmete, ki jih bodo predavali,« še doda. S tem programom skušajo zapolniti vrzel strojništva na tem območju, saj študija strojništva v slovenski Istri ni. Pove, da ohranjajo ladijsko komponento, saj jo potrebujejo za šolanje ladijskih pomorščakov, dodali pa so nove vsebine, vezane na strojništvo. Program bo primerljiv s programom strojništva, saj so za vsebinsko osnovo vzeli primerjavo z visokošolskim programom strojne fakultete. Program seveda ni identičen, je pa v pomembnen delu primerljiv.
KAJ JE POMORSKO STROJNIŠTVO?
Pomorsko strojništvo je stroka in veščina upravljanja z raznovrstnimi postrojenji, ki vključujejo ladijske pogonske stroje, pripadajoče in pomožne naprave, sisteme za varno plovbo in tudi industrijske obrate. »Pomorski strojniki so ali častniki in častnice strojne službe na ladjah trgovske mornarice, med katere spadajo potniške ladje, tovorne ladje vključno s tankerji, ladje za opravljanje posebnih dejavnosti, komercialne jahte, ali inženirji in vzdrževalci v kopenskih industrijskih obratih,« pojasni Vidmar. Odgovorni so za vodenje in vzdrževanje celotnih ladijskih ali industrijskih, mehanskih, energetskih in elektronskih sistemov, ki se navezujejo na pogonske stroje in njihove podporne sisteme, delovne, hladilne in pomožne stroje, naprave za obdelavo odpadkov in preprečevanje onesnaževanja morskega okolja, itd. Meni, da težav z iskanjem zaposlitve študentje ne bodo imeli, saj je to poklic prihodnosti.
ŽE MED ŠTUDIJEM DO CERFTIFIKATOV ZA DELO NA LADJI
Sočasno s spreminjanjem programa stojništva, so nekoliko priredili tudi program Navtike, ki se ohranja za potrebe pomorstva. »Naredili smo prilagoditve, da bodo študentje imeli možnost že med študijem pridobivati razne certifikate, ki jih potrebujejo za delo na ladji in so jih doslej pridobivali šele na koncu študija ali po opravljenem pripravništvu. Prav tako so bili tečaji plačljivi, sedaj pa jih bomo nudili že v okviru študija na naši fakulteti. Vpeljali smo tudi Vojaški modul,« še pove Vidmar.
NOV POMOL ČAKA NA OPREMO
Gradbeni del pomola je zaključen in gre za poseben pomol, kjer bo nameščena oprema za reševanje za potrebe šolanja pomorščakov. Uporaben pa ne bo le za študente, temveč za tiste aktivne pomorščake, ki morajo obnavljati razne pomorske certifikate. Na pomolu bo vgrajena oprema, čolni za reševanje na posebnih dvigalih, ki jih spuščajo in dvigajo kot na ladji. Glede opreme pove, da je pogodba z dobaviteljem že podpisana, »predvidevamo, da jo prevzamemo poleti, do jeseni pa pričakujemo, da bo nameščena in pripravljena za uporabo.«
Petra MežnarcOglasno sporočilo.