Državni svet je izglasoval odložilni veto na štiri sprejete zakone (o zaščiti živali, o prostovoljnem končanju življenja, o gostinstvu ter o konoplji v medicinske namene). To pomeni, da mora DZ o njih glasovati še enkrat in jih sprejeti z najmanj 46 glasovi poslancev. DZ bo o treh zakonih glasoval še ta teden na četrtkovi izredni seji, o enem (o gostinstvu) pa septembra.
Kot so pojasnili v poslanski skupini SD, od koder prihaja predsednica parlamentarnega odbora za gospodarstvo Bojana Muršič, se z zakonom o gostinstvu namreč ne mudi tako kot z omenjenimi tremi, saj se ti navezujejo na druge zakonske akte.
Zakon o gostinstvu sicer uvaja omejitev kratkotrajnega oddajanja na 60 dni v občinah s stanovanjsko krizo, a jim daje možnost razrahljanja te omejitve. Kriterije za določitev občin s splošno časovno omejitvijo oddajanja bo z uredbo določila vlada, seznam bo veljal dve leti. Te občine bodo lahko po opravljeni analizi omejitev spremenile, in sicer na najmanj 30 in največ 270 dni v koledarskem letu.
Z zakonom se ustvarja pravno podlago za regulacijo tudi v občinah, ki ne bodo uvrščene na seznam občin s krizo na stanovanjskem trgu, tako da bodo lahko na podlagi analize določile omejitev, ki je najmanj 60 dni oddajanja v koledarskem letu.
Zakon določa jasne splošne pogoje, kot je vpis v register nastanitvenih obratov, obvezna pridobitev unikatne identifikacijske številke in soglasje vsaj 75 odstotkov etažnih lastnikov v stavbi ter soglasje lastnikov mejnih stanovanj. Dejavnosti se ne sme opravljati v oskrbovanih stanovanjih.
Časovne omejitve bi začele veljati z letom 2027
Leta 2026 bi začeli veljati splošni pogoji, predvsem obveznost pridobitve soglasja solastnikov.
Poleg oddajanja nepremičnin zakon prinaša dve ključni novosti – strokovno kategorizacijo nastanitvenih obratov višjih kakovostnih kategorij štirih in petih zvezdic oziroma jabolk ter uvedbo nove najvišje kakovostne kategorije za turistične kmetije, torej peto zlato jabolko.
Gostinstvo prav tako razbremenjuje birokratskih postopkov z večjo fleksibilnostjo pri poslovanju, vključno z večjo vlogo lokalnih skupnosti za samostojno upravljanje razvoja gostinstva, še posebej na področju sprostitve obratovalnega časa in urejanja premičnih prehrambnih obratov.
Državni svetniki so veto izglasovali na predlog interesnih skupin delodajalcev ter kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev. Večina se jih je namreč strinjala z oceno predlagateljev veta, da stanovanjske politike ni možno reševati z omejevanjem lastninske pravice in podjetništva.