Občina bi prodala Kosmačevo hišo

Hiša, ki stoji na Stari cesti 28 v Portorožu in v kateri je med letoma 1956 in 1980 bival pisatelj Ciril Kosmač, je na seznamu nepremičnin, ki jih piranska občina namerava prodati.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Trženje v turistične namene ni prineslo pričakovanega denarja, občine pa obnova hiše, v kateri je živel pisatelj Ciril Kosmač, ne zanima. Tako je padla odločitev za prodajo in prvi koraki so že bili storjeni. Nepremičnina je namreč, v letošnjem proračunu uvrščena na seznam za prodajo. Prejšnji teden je bila po hitrem postopku vzeta izpod okrilja Mestne knjižnice Piran, ki je z njo upravljala.

Politične odločitve po skrajšanem postopku

S potezo so se strinjali Matej Knep, vodja urada za družbene dejavnosti, Sanja Kuček Bergant, predsednica odbora za kulturo, proti ni bila niti Patricija Višnjevec, direktorica Mestne knjižnice Piran, ki v občini opravlja tudi naloge zunanje svetovalke.  Direktorica je odločitev utemeljila takole:

“Ciril Kosmač je hišo samo uporabljal,” je Višnjevec pojasnila svetnicam in svetnikom, da se v njej Kosmač ni rodil. “V hiši je spominska soba, vendar brez enega samega predmeta, ki bi bil last Cirila Kosmača, saj je hči vse predmete odnesla v njegovo rojstno hišo.” Dodala je še, da bi jo bilo potrebno temeljito prenoviti.

Svetnike je sicer zanimalo kakšne načrte ima s hišo občina, ob tem so poudarili tudi pomen Kosmačeve hiše, ki je zaščitena zaradi svoje kulturne, zgodovinske in memorialne vrednosti, ki ne sme pristati na dražbi.

Pisatelj Ciril Kosmač
Pisatelj Ciril Kosmač

Jasnemu odgovoru se je izognil tudi piranski župan Andrej Korenika, ki prodajo vidi zgolj kot eno od možnosti. Piranska mestna knjižnica je hišo v upravljanje prejela leta 2002, nazadnje je bila obnovljena v sredini osemdesetih let prejšnjega stoletja.

Hiša je sicer bila namenjena turističnemu oddajanju, najprej se je s tem ukvarjala agencija, nato sosed, ki se je zavezal, da bo vsako leto uredil okolico hiše in poravnal vse stroške, povezane z vzdrževanjem in oddajanjem sob.

Do prodaje je kritičen tudi dolgoletni novinar s področja kulture Andraž Gombač, ki meni, da bi bilo tovrstno početje noro, zato verjame, da bo hiša ostala last javnosti: “Tudi hiša na Stari cesti 28 je pomembna. Zelo pomembna! V njej je Ciril Kosmač živel in ustvarjal od leta 1956 do smrti leta 1980, torej skoraj četrt stoletja. Dlje ni nikjer drugje, niti na rodnem Slapu ob Idrijci!”

Kaj je odnesla Kosmačeva hči?

“Spomnim se, da so v začetku govorili, da bo hiša namenjena ustvarjalcem, ki bi lahko v hiši stanovali in tam ustvarjali. Pisateljska rezidenca,” dodaja pisateljeva hči Nanča Kosmač Kogej. Glede na vsebino, se ji je zdelo primerno, da posodi prevode v tuje jezike. Kasneje je po naključju, ob obisku sobe izvedela, da so jih odnesli v knjižnico, ker je vitrino z njimi poplavila voda. Rekli so, da ji bodo knjige posušili, rastavrirali, a se obljube niso držali, napovedala se je pri direktorici knjižnice in jih odnesla, saj jih ni podarila, temveč zgolj posodila za nedoločen čas, v veri da bodo zanje ustrezno skrbeli.