Občina Izola: »Parcela v Livadah ni bila prodana hitro in poceni«

Deli novico s tvojimi prijatelji

Občina Izola je včeraj pojasnila postopke prodaje zemljišč v občini. Poudarili so, da občina prodaja vsa zemljišča v skladu z zakonom preko javnih razpisov ali dražb. Vse prodaje premoženja občine mora predhodno odobriti občinski svet ter jih vključiti v Letni načrt razpolaganja z nepremičnim premoženjem (LNR), ki je sestavni del proračuna. Opravljeno mora biti tudi sodno vrednotenje nepremičnin in razpisan postopek prodaje – javne dražbe. Ob tem so pojasnili, da za razliko od vseh ostalih občin občinski svetniki občine Izola med letom vedno posamično odločajo o vsakem predvidenem pravnem poslu, zato je že na sami seji napovedana javna dražba. Tako je vsem občinskim svetnikom že na seji dostopna vsa dokumentacija in ob objavi gradiva na spletni strani pred sejo tudi vsem ostalim zainteresiranim.

 

Prav tako so razložili, da so vse javne dražbe, ki jih pripravlja občina Izola vedno napovedane vsaj 20 dni prej. Tako je v tem mandatu in tako je bilo tudi v mandatu prejšnjega župana. »Tudi pri javni dražbi za zemljišče v Livadah, ki je potekala 1. oktobra 2019, je bila javna dražba napovedana celo 23 dni prej, prav tako so bili drugi pogoji dražbe enaki vsem dosedanjim dražbam. Načeloma to pomeni, da zahtevamo od potencialnega dražitelja, da vplača 10 – 20 % varščino pred javno dražbo. Ostalih omejitvenih pogojev ne dajemo prav zaradi želje, da se na javno dražbo prijavi čim več potencialnih interesentov«, so pojasnili. Poudarili so, da je občina pri prodaji zemljišč v Livadah v besedilo javne dražbe vnesla celo dodatne pogoje, s katerimi je želela kupca nepremične zavezati, da najkasneje v roku štirih let od podpisa pogodbe začne tudi z gradnjo. V primeru, da ta pogoj ne izpolni, ima občina pravico odkupiti zemljišče po isti ceni kot ga je prodala, pri čemer kupec nima pravice zahtevati povračila nastalih stroškov oz. odškodnine. S to določbo se je občina želela ogniti nepremičninskim manipulantom. Najava oz. oklic vsake javne dražbe je objavljen na spletni strani občine.

 

Na občini so tudi zavrnili informacijo nekaterih medijev, da je kupec prišel do parcele hitro in »poceni«. »Odločno zavračamo takšno interpretacijo, saj je bila javna dražba pravočasno napovedana in je imela celo dodatne pogoje, ki smo jih opisali zgoraj. Izklicna cena, ki je bila v tem primeru 142,82 evrov na kvadratni meter (k temu znesku mora kupec plačati še 22 % DDV) pa nikakor ni bila »poceni« in vam za primerjavo navajamo nekaj javno znanih prodajnih cen večjih zemljišč v Izoli«:

 

– zemljišče »trikotnik« v lasti Gorenjske banke, v velikosti približno 36.000 kvadratnih metrov, se javno prodaja po 150 evrov na kvadratni meter,

– zemljišče na območju Rude v lasti Gorenjske banke, v velikosti približno 60.000 kvadratnih metrov se prodaja po 110 evrov na kvadratni meter,

v poslovni coni CMI Vzhod, v velikosti preko 45.000 kvadratnih metrov občina Izola prodaja zazidljiva zemljišča po izklicni ceni 127 evrov na kvadratni meter,

– v preteklih letih je občina zazidljive parcele na Šaredu za gradnjo individualnih hiš prodala v razponu od 116 do 151 evrov na kvadratni meter.

Vsi navedeni zneski so brez upoštevanja 22 % DDV.

 

»Navedeni primeri cen za primerljivo velika zemljišča dokazujejo, da je bila izklicna cena za zemljišča v Livadah v okviru tržnih cen, ki se trenutno gibljejo na območju Izole. Poudarjamo, da mora občina Izola za vsako zemljišče, ki ga želi prodati, prejeti oceno vrednosti s strani sodnega cenilca gradbeno-nepremičninske stroke, ki jo tudi vedno upošteva. Izklicno ceno, ki jo določi cenilec, najprej preveri Odbor za gospodarstvo in finance, potrdi pa občinski svet na javni seji«, so zaključili na občini.

 

Foto: Jaka Ivančič