Občina Piran pristopila k Mednarodni listini za hojo

Deli novico s tvojimi prijatelji

Najbolj prepričljiva prijava za sodelovanje v drugem pozivu za pripravo lokalnega načrta hodljivosti v okviru programa Aktivno v šolo in zdravo mesto se je izkazala prijava Občine Piran. Komisija, sestavljena iz predstavnikov IPoP – Inštituta za politike prostora in CIPRA Slovenija, društva za varstvo Alp ter ob prisotnosti dveh opazovalcev z Ministrstva za zdravje, ki sofinancira izvajanje programa, je ocenila, da prijava Občine Piran odraža veliko potrebo in motivacijo občinske uprave za zagon sprememb na področju hoje ter visoko stopnjo zavedanja o pomenu hoje za javno zdravje prebivalcev. Hkrati je Občina Piran izpolnjevala vse prednostne kriterije poziva.

 

Proces priprave lokalnega načrta hodljivosti je predvideval sodelovanje in vključevanje različnih deležnikov. Gre za dokument, ki opredeli hojo kot zdravju koristno prometno prakso in jo umešča v središče lokalne prometne politike ter tako povezuje prizadevanja lokalnih akterjev za javno zdravje s prizadevanji za trajnostno mobilnost in kakovost bivanja. Izsledke fokusnih skupin in drugih pogovorov z deležniki lahko preberete v priponki k tej objavi.

 width=

Občina se je skupaj z Inštitutom za politike prostora povezala s šolami z namenom, da bi pospešili ustvarjanje optimalnih pogojev za aktivno mobilnost otrok v smislu trajnostnega načina življenja. Zamisel za pripravo Lokalnega načrta hodljivosti za občino Piran je vzklila na srečanjih med predstavniki šol in Inštitutom za politike prostora.

 

V tednu mobilnosti, je župan Genio Zadković podpisal Mednarodno listino za hojo in s tem Občino Piran pridružil mreži mest po vsem svetu, ki želijo s pomočjo učinkovitih politik, programov in prostorskih načrtovanj spodbujati hojo kot del vsakodnevne mobilnosti, rekreacije in zdravja posameznikov. Ob tej priložnosti je župan poudaril pomen tedna mobilnosti, ki ga že 20 let obeležujemo v Sloveniji in izpostavil pomen hoje, kolesarjenja ali vožnje s skirojem, kot sredstev trajne mobilnosti, ki se priporočajo za vsakodnevne poti v šolo, službo in druge obveznosti ter dodal:

 

»Dokument je izjemnega pomena z vidika varnosti naših otrok na poti v šolo in v smislu priprave OPN. Ponuja rešitve, ki spodbujajo pešpot, kot najboljšo možno pot v vseh pogledih – prostorsko, varnostno in zdravju prijazno rešitev. Vsi, od otrok, prek staršev, učiteljev in šol si moramo prizadevati, da bodo priporočila za Lokalni načrt hodljivosti upoštevana in izvajana. S podpisom današnje Mednarodne listine za hojo hodimo po poti zelenih odločitev, kar me dodatno razveseljuje. Naj prevladajo koraki v smeri zelenih in zdravih odločitev za boljšo prihodnost naših potomcev.«

 

S podpisom Mednarodne listine za hojo se občina zavezuje k zmanjšanju fizičnih, družbenih in institucionalnih ovir, ki omejujejo hojo. Obenem se zavezuje, da bo sodelovala z drugimi deležniki, da bi skupaj ustvarili kulturo, v kateri se ljudje odločajo za hojo, seveda z zavezo tej listini in njenim strateškim načelom, ki so: bolj vključujoča mobilnost, dobro načrtovani in urejeni prostori in kraji za ljudi, izboljšana povezanost omrežij, raba prostora in prostorsko načrtovanje, ki spodbuja hojo, zmanjšanje nevarnosti na cestah, manj kriminala in strahu pred kriminalom, večja podpora oblasti in uprav ter ne nazadnje kultura hoje.

 

Vir in foto: Občina Piran