Občina v nakup žusternskega klifa

Koprski mestni svetniki so potrdili nakup dveh zemljišč podjetja MM ŠPORT, Športne dejavnosti, d. o. o., ki v naravi predstavljata zaraščeni klif nad Obmorskim parkom Žusterna. Gre za območje, na katerem je prejšnji lastnik načrtoval izgradnjo hotela s približno 180 sobami in podzemno garažo, zdaj pa ga občina potrebuje za izgradnjo vertikalne povezave na Markovec.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Mestna občina Koper je pri pripravi projekta vertikalne povezave Markovega hriba z Obmorskim parkom Žusterna ugotovila, da mora za izvedbo in nemoteno delovanje »Mobilne povezave Koper« zgraditi tudi podporni zid ter sidrati varovalno oporno konstrukcijo ob utrjeni brežini v lasti podjetja MM ŠPORT.

Lastnici podjetja so najprej predlagali sklenitev pogodbe o služnosti, vendar je ta občino seznanila, da je zemljišče na klifu, skupaj s sosednjo parcelo, pripravljena prodati. “Te priložnosti nismo smeli zamuditi,” pravi koprski župan Aleš Bržan. Stavbni zemljišči v neposredni bližini morja, le približno dvajset metrov od plaže. “Takšna zemljišča so za Mestno občino Koper strateškega pomena. Iz prostorskega, okoljskega in razvojnega vidika. Zato je bilo zelo pomembno, da jih poskusimo pridobiti v svojo last,” pojasnjuje župan, ki dodaja, da ne vedo, kakšne načrte bi lahko imel morebitni novi zasebni lastnik, vedo pa, kakšno vizijo imamo za to območje kot skupnost.

Ne le Krajevna skupnost Žusterna, temveč tudi številne občanke in občani so po besedah župana v zadnjih letih večkrat izrazili jasno željo, da to območje ostane zeleno“Javno lastništvo pa je najučinkovitejša dolgoročna varovalka pred pozidavo in špekulacijami,” pravi Bržan.

Na občini so naročili uradno oceno vrednosti nepremičnin in na podlagi cenitve začeli pogajanja. Uspeli so doseči dogovor o ceni 96,77 evra brez DDV za kvadratni meter, kupnina za vseh 9.473 kvadratnih metrov pa znaša 916.729 evrov brez DDV.

“Zelo sem vesel, da so svetnice in svetniki podprli predlagani pravni posel. Trdno sem prepričan, da mora občina izkoristiti vsako priložnost za pridobitev dragocenih zemljišč v obalnem pasu. Še zlasti, ko gre za zelene površine in ko je njihova cena primerna,” je po odločitvi svetnikov, da potrdijo nakup, zapisal župan.

Bržan je izpostavil še, da na tem klifu raste in skupnosti služi več kot 500 dreves, ki si zaslužijo, da jih obvarujemo. “Morda bodo imele prihodnje generacije s tem območjem drugačne načrte. Tega ne moremo vedeti. Smo pa lahko prepričani, da nam bodo naši nasledniki hvaležni, da bodo lahko odločali o svoji zemlji,” je zapisal.