“Občino so nam ugrabile posamezne interesne skupine”

Andrej Korenika je v prvi vrsti oče dveh otrok in mož, ki od svojega rojstva živi v Luciji. Zelo je navezan na istrsko podeželje, iz katerega prihajata njegova starša in stari starši. Leta 2006 je diplomiral z odliko na visoki šoli za turizem v Portorožu. Ves čas je zaposlen v gospodarstvu, kjer je delovne izkušnje nabiral v telekomunikacijah in opravljal vodilne funkcije v bančništvu. Je ljubitelj športa, glasbe, kulture in občan Občine Piran, ki mu ni vseeno, kakšna bo naša skupna prihodnost.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Politične izkušnje je pridobival v vlogi piranskega občinskega svetnika od leta 2014 do 2018 in jih nadgrajeval, ko je bil leta 2019 imenovan za člana občinskega nadzornega odbora, iz katerega je leta 2021 protestno izstopil.

Odlikujejo ga vrednote, kot so poštenost, integriteta, družina, družbena odgovornost in zaupanje. Njegovo temeljno vodilo je: »Ne kritiziraj, če za boljše stanje nisi pripravljen ničesar storiti ali žrtvovati.«

Na novembrskih lokalnih volitvah bo Andrej Korenika kandidiral za župana občine Piran na listi, ki jo je s svojimi somišljeniki poimenoval ZA Boljšo Prihodnost

Napovedali ste ponovno kandidaturo kot nestrankarski kandidat za župana na novembrskih lokalnih volitvah. Zakaj ste se tako odločili?

Ugotovil sem, da tako kot našo občino vodijo posamezne interesne skupine, se podobno dogaja tudi s političnimi strankami. Interesi posameznikov obvladujejo odločitve, ki velikokrat ne delujejo v skupno dobro. Politično sem se aktiviral leta 2014, pri svojih 32 letih. Takrat sem se na povabilo pridružil stranki SMC. Izkušnje s strankarskim delovanjem niso skladne z mojimi vrednotami in načeli, zato sem se odločil, da delujem zgolj s podporo občanov. Enako misleči smo se združili v listi ZA Boljšo Prihodnost.

Na zadnjih volitvah so občani pokazali, da si želijo odločen odmik od politike, ki so jo vodila ozadja, ta pa niso delovala v dobro občanov, ampak predvsem za lastne interese. Dobili smo novega župana, kaj kmalu pa se je izkazalo, da se je občanom prodalo »mačka v žaklju”. Po volitvah so bili mnogi občani razočarani,  saj ponujena alternativa ni prinesla nič novega. Občina je danes v še večji stagnaciji, vladajo ji ozadja, ki so občino obvladovala že v preteklosti, predvsem pa je v ospredju lasten interes in ne interes občanov in to si želimo spremeniti.

»občini vladajo ozadja, ki so jo obvladovala že v preteklosti, predvsem
pa je v ospredju lasten interes in ne interes občanov«

V letu 2021 ste skupaj s štirimi člani izstopili iz Nadzornega Odbora Občine Piran. Zakaj tako skrajna odločitev?

Že od začetka svojega delovanja smo se soočali s težavami glede pridobivanja podatkov, na podlagi katerih bi lahko učinkovito opravljali svojo funkcijo. Priporočila, ki smo jih oblikovali po opravljenih nadzorih, se v glavnem niso upoštevala, ob tem, da se tudi sam župan sprejetih dogovorov ni držal, čeprav so bili sklepi podani v zapisniku. Do preloma pa je prišlo, ko je župan odločil sklicati sejo občinskega sveta, ki je vključevala tudi točko dokapitalizacije JP Okolja Piran, ne da bi o tem seznanil nadzorni odbor občine. Zaradi takšnih in podobnih nepremišljenih odločitev župana in občinskega vodstva, ki so vzbujale dvom v gospodarnost in zakonitost porabe proračunskih sredstev, sem se odločil, da nepreklicno odstopim. Tudi kasneje se je izkazalo, da je bila ta odločitev pravilna, saj imamo popolnoma neoperativnega župana, ki deluje v škodo razvoja občine. O vseh večjih proračunskih izdatkih odločajo posamezniki iz ozadij, medtem ko v samem občinskem svetu vlada popolno brezvladje, ki velikokrat pripelje do nesmiselnih odločitev.

Ste domačin in od rojstva živite v Luciji. Kje vidite največje težave, ki so nas pripeljale v trenutno situacijo stagnacije občine?

Res je. Starša prihajata z istrskega podeželja, oče iz Kort, mama iz Svetega Petra. Sam že 40 let živim v Luciji in lahko rečem, da sem ponosen občan in da nosim naš kraj v srcu. Ne morem pa trditi, da sem ponosen na vodenje občine v zadnjih 30 letih in na situacijo, v katero nas je pripeljala politika. Največjo težavo vidim v načinu vodenja občine, ki traja že  leta. To nas je pripeljalo v stagnacijo, ta pa se je v zadnjih štirih letih še poglobila. Našo občino so ugrabile posamezne interesne skupine, ki jih obvladuje izbrani kapital s svojimi nepremičninskimi, gradbenimi in drugimi posli, ti pa niso v korist širše javnosti, ampak delujejo v korist posameznih interesnih skupin.

»našo občino so ugrabile posamezne interesne skupine«

Po mojem mnenju živimo v najlepši občini v Sloveniji, s pravilnim vodenjem bi lahko bila tudi med najuspešnejšimi in najučinkovitejšimi. Imamo vse potrebne naravne danosti, lego, podnebje in druge ustrezne vire za biti uspešni in bolj ambiciozni. Enostavno,  zaslužimo si več. Doseči moramo, da bomo imeli ljudje, ki tukaj živimo, vse pogoje, da lahko našim otrokom omogočimo lepo prihodnost. Najpomembnejši predpogoji pa so zagotoviti stanovanja za mlade družine in delovna mesta, saj brez tega ni razvoja in ni prihodnosti.

Načeli ste tematiko novih stanovanj in delovnih mest. Kaj boste naredili na tem področju?

Občina Piran ima v lasti približno trideset nezasedenih stanovanj, ki so  potrebna obnove. Takoj po moji izvolitvi bo prioritetni projekt obnovitev in naselitev mladih družin v ta stanovanja. Aktivno bomo pristopili k izgradnji stanovanjskih stolpičev, tako na Košti s pripadajočo cesto kot tudi izgradnji neprofitnih stanovanj v Luciji, ki bodo namenjena domačinom. Doseči moramo, da bomo imeli občani, ki tukaj živimo, prednost pri najemu ali nakupu stanovanja, da bodo naši otroci tukaj dobili delo in si ustvarili družino. Imamo tudi veliko degradiranih območij, jaz jih imenujem kar “črne luknje”, mnoge od njih so lahko vir novih zaposlitev.

»doseči moramo, da bomo imeli občani, ki tukaj živimo prednost pri najemu ali nakupu stanovanj«

Omenjate degradirana območja, kot ste jih sami poimenovali “črne luknje.

Res je. Naj omenim le nekatere:

  • Območje restavracije Taverna na začetku lucijske plaže, kjer že leta vse propada. Potrebno bo poiskati dogovor z lastnikom glede ureditve tega območ
  • Območje “stare Droge” pred vhodom v sečoveljske soline, kjer se že leta nič ne premika. Sprašujem se, zakaj? Je problem lastnik ali je problem občina s svojo nezainteresiranostjo za ureditev območja, vključno z Jernejevim kanalom?
  • Kaštel v Portorožu, za katerega je bil sprejet OPPN. Tudi tukaj se sprašujem, v čem je težava, da se gradnja garažne hiše s poslovnim centrom še ni prič Je problem v lastniku ali občini?
  • Gramozno parkirišče pred portoroško Marino, za katerega je bil v času, ko sem bil sam svetnik, sprejet OPPN za izgradnjo Termalne riviere. Za sprejetje tega dokumenta je bilo vloženo ogromno energije, sedaj pa se tudi tam nič ne dogaja.
  • Področje rudnika v Sečovljah, ki je v lasti Telekoma Slovenije, že leta stoji in propada.
  • Stavba nekdanje Droge Portorož pri skladiščih soli v Portorožu, v kateri naj bi nastal hotel, tudi tam se nič ne dogaja.
  • Območje Fiese, ki ga moramo primerno urediti glede na njegove naravne danosti in ga ustrezno zaščititi.

Prepričan sem, da se s pravo komunikacijo lahko najdejo ustrezne rešitve, da bi tudi ti objekti v prihodnosti predstavljali dodano vrednost, tako z vidika ureditve same infrastrukture  kot tudi novih delovnih mest.

 

Kakšno je vaše stališče glede nakupa območja teniških igrišč, kar je v javnosti nedavno dvignilo veliko prahu?

Območje sedanjih teniških igrišč predstavlja velik potencial kakovostnega preživljanja časa občanov vseh generacij. Na to območje lahko ponovno vrnemo igrišče za nogomet in košarkarsko igrišče, kjer se je vrsto let igrala košarka 3×3, moderno balinišče, trim stezo za rekreativni tek v parku s senco dreves, nekaj teniških igrišč, igrišča za otroke in po možnosti umestitev travnate površine z atletsko stezo. Trenutno teniško areno moramo zapreti s premično streho, s tem pridobimo še eno “dvorano”, ki jo nujno potrebujemo in se jo lahko uporablja  za različne športne kot tudi kulturno-zabavne dogodke.

Ne morem pa mimo tega, v kakšnih okoliščinah se je glede uveljavljanja predkupne pravice izvedlo glasovanje v občinskem svetu in o kakšni ceni nakupa govorimo. Glede tega bomo takoj po izvolitvi zahtevali revizijo in pregled vseh okoliščin. Cena je previsoka, saj ne zajema vseh zemljišč, ki bi predstavljali celoto in poraja se dvom o legitimnosti, zato mora biti postopek revidiran.

Andrej Korenika casual

Kaj menite o stanju turizma v piranski občini in odnosa Občine Piran do turizma?

Razvoj turizma se je s prihodom župana Zadkovića v občini Piran popolnoma zaustavil. V zadnjih dveh letih so posamezniki in interesne skupine s pomočjo občinskega sveta dosegle, da je turizem pristal na dnu. Na portoroški plaži se prirejajo koncerti z več kot 10.000 obiskovalci za samo nekaj ur. Občina od tega nima ničesar, razen poteptanih zelenic, gneče na cestah in pločnikih ter kupe smeti, ki nam ostanejo. Takšen turizem nas oddaljuje od nekoč prestižne destinacije na Jadranu. Takoj po prevzemu županovanja bomo skupaj s stroko in širšo javnostjo pristopili k ureditvi razmer na področju turizma, ki je najpomembnejša gospodarska panoga v naši občini.

Kaj bo drugače, če postanete župan? Kaj ponujate?

Občino bom popeljal na pot napredka in vzpostavitve okolja dialoga, v katerem bodo prebivalci in prebivalke lahko izrazili svoje mnenje, kjer bo župan z ekipo znal občankam in občanom prisluhniti in jih tudi slišati. Bom župan, ki bo delal za dobro vseh občanov in ne za interes posameznih skupin.

“bom župan, ki bo delal za dobro vseh občanov in ne za interes posameznih skupin”