Obdavčitev obresti na depozite

V Sloveniji se obdavčitev obresti na depozite ureja z Zakonom o dohodnini (ZDoh-2), obresti namreč spadajo med dohodke iz kapitala.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Obresti na depozite, ki ne presegajo 1000 evrov letno, niso obdavčene. To pomeni, da posamezniki, ki v enem letu prejmejo manj kot 1000 evrov obresti, zanje niso dolžni plačati davka. Če pa letne obresti presegajo 1000 evrov, se celoten znesek obresti obdavči po 25 % davčni stopnji.

 

Obresti do 1000 evrov letno ni potrebno prijaviti. Obresti, ki presegajo 1000 evrov letno ali so pridobljene v državah izven EU, pa je potrebno prijaviti v letni davčni napovedi Napoved dohodnine od obresti na denarne

fidata obresti

depozite ali Napoved dohodnine od drugih obresti najkasneje do 28. februarja za obresti, prejete v preteklem letu.

Prijavo lahko oddate preko portala eDavki ali v papirni obliki na ustreznem obrazcu. Pri tujih obrestih je treba upoštevati tudi mednarodne davčne sporazume, ki lahko vplivajo na obdavčitev.

Če imate dolgoročne depozite z daljšo dobo od enega leta, lahko uveljavljate letno razmejevanje obresti, kar pomeni, da se obresti poročajo in obdavčijo letno glede na obračunane obresti za posamezno leto.

 

Dohodek od obresti se ne všteva v letno osnovno za dohodnino, saj je obračunani 25 % davek dokončen.

Administracija in obdavčitev sobodajalcev v Sloveniji