7. aprila 1848 je slovenski domoljubni študent Lovro Toman na Wolfovi ulici 8 v Ljubljani s somišljeniki prvič izobesil slovensko trobojnico. V spomin na ta dan danes praznujemo dan slovenske zastave in v ta namen bodo danes organizirali tradicionalno proslavo v Geometričnem središču Slovenije (GEOSS) v Spodnji Slivni pri Vačah.
Kaj simbolizira slovenska zastava?
Slovenska zastava ima znano razvrstitev treh barv – bele, modre in rdeče, pod katerimi smo se Slovenci opredelili najprej kot narod, nato pa še kot državotvorna nacija. Z dodatkom grba je slovenska zastava postala tudi zastava osamosvojene in svobodne Republike Slovenije in njen najbolj prepoznaven državni simbol.
Grb sestavlja modri ščit, na katerem je upodobljena slika Triglava v beli barvi, pod njim pa dve valoviti modri črti, ki predstavljata reki, in tri šestkotne zvezde, ki simbolizirajo grofe Celjske.
Dan slovenske zastave: sporočilo povezovanja in domoljubja
“Naša zastava je res lepa in nas že od daleč vabi s svojim sporočilom povezovanja, domoljubja, enotnosti in narodne zavednosti. Slovensko zastavo smo Slovenci takoj sprejeli in se z njo poistovečamo ne le v domovini, ko naši sonarodnjaki dosegajo čudovite uspehe v najrazličnejših panogah. Tudi izseljenci in njihovi potomci se preko zastave Slovenije povezujejo s svojimi koreninami in jo ponosno izobešajo,” poudarjajo v društvu Heraldica Slovenica.
Ob začetku meseca slovenske zastave (aprila) so sicer v društvu v petek odkrili novo spominsko obeležje slovenski zastavi na Trgu republike, nato pa izvedli tradicionalno menjavo zastave na Wolfovi ulici, kjer je obeležje slovenski zastavi.